Evre I bilateral alt ekstremite lenfödeminde diz ekleminin propriosepsiyon duyusunun incelenmesi
The investigation of proprioception sense of the knee joint in stages I bilateral lower limb lymphedema
  1. Tez No: 576166
  2. Yazar: BUSE KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı evre I bilateral alt ekstremite lenfödeminde diz ekleminin propriosepsiyon duyusunun nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Çalışmada 30 lenfödem tanılı hasta ve 30 sağlıklı gönüllü birey karşılaştırıldı. Katılımcıların, her iki diz eklemlerinin propriosepsiyon duyusu, Cybex izokinetik dinamometre (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) ile 30 ve 60 derece diz fleksiyon açılarında değerlendirildi. Kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin eklem hareket açıklığı, universal gonyometre (Baseline®) ile ölçüldü. Alt ekstremitelerin çevre ölçümü esnemeyen mezura ile değerlendirildi. Vücut kompozisyonunu değerlendirmek için TANITA BC 418 cihazı kullanıldı. Propriosepsiyon duyusunda ve eklem hareket açıklıklarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate how proprioception of the knee joint is affected in patients with stage I bilateral lower limb lymphedema. 30 patients with lymphedema and 30 healthy volunteers were compared in the study. The proprioception sensation of both knee joints of the participants was evaluated with the Cybex isokinetic dynamometer (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) at 30 and 60 degree knee flexion angles. The range of motion of the hip, knee and ankle joints was measured with a universal goniometer (Baseline®). The circumference of the lower extremities was evaluated with a non-stretched tape measure. TANITA BC 418 device was used to evaluate body composition. There was no significant difference in proprioception sense and range of motion between the groups (p> 0.05).