Propolis'in, azaserin-sıçan modeli üzerindeki antineoplastik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the antineoplastic effects of propolis on the azaserine-rat model
  1. Tez No: 768568
  2. Yazar: ÜMİT MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Azaserin (O-diazoacetyl-L-serine) (Az), Streptomyces kültürlerinden elde edilen bir antimetabolit olup sıçan ekzokrin pankreasında deneysel olarak atipik asinar hücre fokusu (AAHF) üretmek amacıyla kullanılmaktadır. Propolis, arıların çevrelerindeki bitkilerden topladığı antioksidan, antikarsinojenik, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkilere sahip olan reçinemsi bir kovan ürünüdür. Bu çalışmada, Wistar sıçanlarında azaserine bağlı pankreas kanserinde propolisin etanolik ekstraktının (EEP) serum biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkisinin ve histopatolojik değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Wistar albino erkek sıçanlar her grupta 10 adet olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. Azaserin kontrol (AzCt) ve Azaserin propolis (AzProp) grubu 2 haftalık erkek sıçanlara intraperitonal (i.p.) yolla azaserin (30 mg/kg vücut ağırlığı (va)) verildi. Propolis (Prop) ve AzProp grubu sıçanların içme sularına EEP (oral 80 mg/lt) eklendi. 32 hafta sonra sıçanların kanları alınarak biyokimyasal parametreler (AST, ALP, ALT, BILD, BILT, CHOL, LDH, TRIG, ÜRE, TAS, TOS ve OSI) araştırılmıştır. Bulgulara göre AzProp grubu değerleri AzCt grubuna göre, sırası ile AST ( 175 ± 31,7/ 232,4 ± 27,7), ÜRE (19 ±2,2/ 21,6 ± 1,7), TOS (19,58 ± 0,5/25,62 ± 4,6) ve OSI (0,170 ± 0,005/0,234 ± 0,06) değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. TAS en düşük AzCt (1,08 ± 0,15), en yüksek Kontrol (Cnt) grubunda ölçülürken, TOS en yüksek AzCt (25,62 ± 4,6) ve en düşük Prop (17,10 ± 4,1) grubunda ölçülmüştür. AzProp grubu TAS (1,20 ± 0,08) değerlerinde, AzCt (1,08 ± 0,15) grubuna göre bir yükselme, TOS değerleri bakımından AzCt grubunda, AzProp grubuna göre sırası ile (25,62 ± 4,6/ 19,58 ± 0,5) bir azalma olduğu görülmüştür. Çalışmamızda azaserin verilerek atipik asinar hücre fokusları oluşturulmuş sıçanlarda propolis ilavesi sonucunda bu fokuslarının ortalama fokus hacimleri, birim hacim başına tahmini odak sayısı ve AAHF büyüklüğünün tüm pankreas büyüklüğüne % oranlarında istatistiksel anlamda önemli derecede düşüş olduğu görülmüştür. Sonuç olarak azaserin ile indüklenen neoplastik yapıların neden olduğu oksidatif stresin, propolis kullanımı ile azalmış olduğu ve propolisin ölçülen biyokimyasal parametreler üzerinde olumlu yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Azaserine (O-diazoacetyl-L-serine) is an antimetabolite obtained from Streptomyces cultures and is used experimentally to produce atypical acinar cell focus (AACF) in rat exocrine pancreas. Propolis is a resinous hive product with antioxidant, anticarcinogenic, antimicrobial and anti-inflammatory effects that bees collect from the plants around them. In this study, it was aimed to investigate the effect of propolis ethanolic extract (EEP) on serum biochemical parameters and histopathological changes in azaserine-induced pancreatic cancer in Wistar rats. For this purpose, male Wistar albino rats were randomly divided into 4 groups, 10 in each group. Azaserin control (AzCt) and Azaserin propolis (AzProp) group 2-week-old male rats were given azaserine (30 mg/kg bw) intraperitoneally (i.p.). EEP (oral 80 mg/lt) was added to the drinking water of Propolis (Prop) and AzProp group rats. After 32 weeks, the blood of the rats was taken and biochemical parameters (AST, ALP, ALT, BILD, BILT, CHOL, LDH, TRIG, UREA, TAS, TOS and OSI) were investigated. According to the results, AzProp group values were compared to AzCt group, respectively, AST ( 175 ± 31.7 / 232.4 ± 27.7), UREA (19 ± 2.2 / 21.6 ± 1.7), TOS (19.58) ±0.5/25.62 ±4.6) and OSI (0.170 ±0.005/0.234 ±0.06), there is a statistically significant difference in terms of values. TAS was measured lowest in AzCt group (1.08 ± 0.15), highest in Cnt group, while TOS was highest in AzCt (25.62 ± 4.6) and lowest in Prop (17.10 ± 4.1) group. It was observed that there was an increase in TAS (1.20 ± 0.08) in AzProp group compared to AzCt (1.08 ± 0.15) group, and a decrease in TOS values in AzCt group compared to AzProp group (25.62 ± 4.6/ 19.58 ± 0.5), respectively. In our study, as a result of the addition of propolis in rats in which atypical acinar cell focus (AAHF) was formed by giving azaserine, it was observed that the mean focus volumes of these focus, the estimated number of foci per unit volume, and the ratio of AAHF size to the whole pancreas size decreased significantly. As a result, it was seen that the oxidative stress caused by azaserine-induced neoplastic structures decreased with the use of propolis and that propolis had a positive effect on the measured biochemical parameters.