Kırgızistan'daki kazı bölgeleri ve bu kazıların değerlendirilmesi
Excavation places in Kyrgyzstan and evaluation of the excavation
  1. Tez No: 576170
  2. Yazar: ALPASLAN AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBATBEK TABALDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Geçmiş dönemlerde değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Kırgızistan, arkeolojik eserler ve kalıntılar bakımından zengin bir ülkedir. Kırgızistan coğrafyası üzerinde yer alan tarihi eserler ilk dönemlerden günümüze kadar birçok bilim adamının dikkatini çekmiştir. Ülkede bulunan tarihi eserler gerek arkeologlar gerekse bu alana ilgi duyan bilim adamları tarafından incelenmiş ve çeşitli çalışmalara konu edilmiştir. Çeşitli kaynaklarda Kırgızistan arkeolojisi hakkında bilgiler yer alıyor olmasına rağmen, 1917 yılı itibari ile ülkede sistemli ve bilimsel metotlara dayalı kazılar yapılmaya başlanmıştır. Kırgızistan'ın Sovyetler Birliğine dahil olması ile başlayan bu yeni süreçte Kırgızistan'ın değişik bölgelerinde ki çeşitli medeniyetlerin araştırılmasına yönelik yapılan kazıları, bu amaçlar doğrultusunda oluşturulan Arkeoloji Heyetleri ve bu heyetlere bağlı Arkeolojik Araştırma Grupları yürütmüştür. 1938 yılı sonrasında hız kazanan kazı çalışmaları 1991 yılına kadar yoğun bir şekilde devam etmiştir. 1991 yılı itibari ile Kırgızistan'ın içine düştüğü olumsuz siyasi ve ekonomik durumdan ülkede yürütülen arkeolojik araştırmalar ve kazılarda etkilenmiştir. 1991 yılı sonrasında adeta duraklama noktasına gelen arkeolojik kazı çalışmaları 1995 yılı itibari ile Kırgızistan'ın hem siyasi hem de ekonomik açıdan kendisini toparlaması ile tekrardan canlanmıştır. Günümüzde devam eden arkeolojik kazılar daha çok uluslar arası kuruluşların veya arkeolojiye ilgi duyan şahısların ve firmaların sağladıkları özel destekler ile yürütülmektedir. Geçmiş dönemlerde Arkeoloji Heyetleri veya bunlara bağlı Arkeolojik Araştırma Grupları tarafından yürütülen kazılar hakkında birçok eser yayınlanmıştır. Yayınlanan bu eserler daha çok kazı yapan heyetlerin tutmuş oldukları kazı raporlarını içermektedir. Yapılan kazılar hakkında yayınlanan her yeni eserin ortaya koyduğu bilgiler tarihi bilgiler günümüzde sürdürülen arkeolojik çalışmalara ve kazılara yol gösterir niteliktedir. Kırgızistan arkeolojisine yönelik yapılan her yeni araştırma bir sonraki çalışmanın ve araştırmanın başlangıçını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan, which has been a cradle of different civilizations in different periods, is a rich country in terms of archeological findings and remnants. Historical findings, found on Kyrgyzstan lands, have attracted attention of many scholars from early periods up to present. Historical findings, situated in this country have being studied and were subject to different research by both archeologists and by other scholars who were interested in this field. Although there were some information about the archeology of Kyrgyzstan, diggings based on systematic and scientific methods were made in this country after 1917. In this new process, which started after Kyrgyzstan joined to the Soviet Union, diggings studying different civilizations in various regions of Kyrgyzstan were supervised by Archeological Delegations and Archeological Study Groups, bound to these delegations. Diggings started to be made more frequently after 1938 and continued intensively until 1991. Negative political and economic situation, within which Kyrgyzstan was, affected archeological research and studies made in this country. Archeological diggings were almost in a situation of stagnation after 1991 and revived after 1995 with both political and economic improvement of Kyrgyzstan. Archeological diggings, which continue at present, are held mostly by international institutions, or by special efforts and support of individuals and companies that are interested in archeology. In past, many sources were published about the diggings which were realized by Archeological Delegations and Archeological Study Groups which were bund to these delegations. These published works mostly contain the rapports written by the delegations which made the diggings. Information contained in every new work about the diggings, are in guiding position to archeological research and diggings. Every new research made on the archeology of Kyrgyzstan forms a starting point study and research.