Küçük sanayi sitelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerine bir inceleme örnek alan: Marmara Sanayi Sitesi
Occupational health and safety in small industrial sitesexamples on the applications: Marmara Industry Site
- Tez No: 576176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun ve ilgili yönetmeliklerinin emrettiği kurallar ile mevcut durumdaki küçük sanayi sitelerinde çalışanların ilgili durumları arasında farklılık ve benzerliklerini betimleyici bir inceleme yapmak ve betimlenen bu durumların oluşturduğu sorunların nedenlerini ortaya çıkararak bunlar hakkında çözüm önerilerinde bulunmaktır. TMMOB'nun 2017 Oda Raporunda, Türkiye de 2016 yılı itibariyle 470 adet küçük sanayi sitesinin bulunduğu, bu sanayi sitelerinde 105.975 işyeri olduğu ve toplam istihdam edilen çalışan sayısının 596.800 kişi olduğu belirtilmiştir ki bu sayı dahi araştırmanın önemini gözler önüne sermektedir(TMMOB Oda Raporu 2017) Araştırma, araştırmacı tarafından önceden yapılandırılmış görüşme sorularının katılımcılara yüz yüze uygulanması ile elde edilen verilerin uygun istatistiki yöntemler ile incelenmesi ve görüşme öncesi kurulan ve görüşme sonrası elde edilen veriler ile ilaveler yapılan hipotezlerin test edilmesi şeklinde modellendiğinden ötürü araştırma tipi Nicel Araştırma Yöntemlerinden Betimleyici Araştırma Tipi olarak seçilmiştir. Söz konusu bu araştırmanın evrenini 596.800 kişinin oluşturduğu düşünüldüğünde minimum örneklem yeter sayısı 138 olarak belirlenmiş ve 139 örneklem sayısı ile çalışılmıştır.Araştırmanın örneklem seçim yöntemi olarak Olasılığa dayalı olmayan amaçlı çalışma grup tiplerinden Uygun Durum Çalışma Grubu Yöntemi seçilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçlar literatür taraması ile tartışılmış ve sorunlara çözüm odaklı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a descriptive study of the differences and similarities between the rules governed by the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and the relevant regulations of the employees working in small industrial sites, and to reveal the reasons of the problems posed by these situations and offer solutions to these problems. In TMMOB 2017 Room Report, in Turkey where as of 470 small industrial sites in 2016, where these industrial sites in 105 975 workplace was and it is stated that 596 800 people the number of employees who have been in total employment this number is ser even reveals the importance of research (TMMOB ChamberRoom Report 2017) The research was chosen as the descriptive research type of the quantitative research methods because it was modeled as the examination of the data obtained with the face-to-face application of the pre-structured interview questions by the researcher with the appropriate statistical methods and testing the data obtained after the interview and the hypotheses that were added with the interview. . Considering that the population of this study is composed of 596,800 individuals, the minimum sample size was determined as 138 and the number of samples was studied with 139 samples. The appropriate case study group method was chosen from the non-probability working group types which are not based on probability as the sampling method of the study. The results of the study were discussed with the literature review and solution oriented suggestions were introduced.