XIX кылымда Осмон империясы менен Россия империясынын Түркстандагы саясаты
Xıx. asırdaki Osmanlı ve Rusya imparatorluklarının Türkistan siyaseti
- Tez No: 576205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖÖLÖTBEK SAPARALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu Yüksek Lisans Bitirme Tezinde, XIX. asırda Türkistan'da kurulan hanlıklardan Buhara ve Hokand'ın sosyo-ekonomik durumu incelenerek, özellikle o zamandaki dünyanın en güçlü devletleri olan Rusya ve Osmanlı İmparatorlukları ile siyasî-diplomatik ilişkileri araştırıldı. XIX. asırda Türkistan tarihi onun içinde hanlıkların tarihi, farklı özellikleri, sosyo-ekonomik ve siyasî-diplomatik ilişkileri ile çok önemli ve geniş bir şekilde araştırılmaya değerdir. Bu bölge ve bu zamanı araştıran bir çok bilim adamının ilmî çalışmaları olmasına rağmen, bu konu Orta Asya'yı araştıran tarihçilerin her zaman dikkati çekmektedir. Yeni ortaya çıkan olaylar her zaman yeni düşünceleri, fikri yaratır ve onların gelişmesini tamamlayıp, zenginleşmesini sağlar, onları yeni bakışla araştırmak şimdiki zamanın talebidir. Tezimiz giriş itibariyle dört ana bölüm, sonuç, bibliyografya ve arşiv belgeleri eklerinen meydana gelmektedir. Giriş kısmında tezin amacı, görevi ve konunun ana kaynakları ile beraber kullanılan ilmî çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Tezin Birinci Bölümünde, XIX. asırdaki Türkistan bölgesinde genel etnosiyasî durum ele alınmıştır. Öncellikle Kırgız ve Kazakların etnik ve siyasî durumu incelenmiş olup, onların başka devletler ile ilişkileri, bu ilişikilerin gelişmesi araştırılmıştır. Sonra da Hokand ve Buhara hanlıklarının sosyal, ekonomik durumu ve siyasî-diplomatik ilişkileri geniş olarak verilmiştir. Tezin İkinci Bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu'nun Türkistan Hanlıkları ile yakından ilgilenmesi ve onlar ile siyasî ilişkileri, Osmanlı İmparatorluğu'nun hanlıklara ve hanlıkların onlara gönderdikleri elçilerin gidiş amaçları hakkında arşiv belgelerden faydalanılarak araştırmalar yapıldı. Tezin Üçüncü Bölümünde, Rusya İmparatorluğunun Türkistan Hanlıkları ile ilişkileri, onların Türkistan bölgesine gönderdikleri seyyah ve asker misyonların raporları incelenerek yeni bilgiler edinildi. Tezin Dördüncü Bölümünde, Osmanlı ve Rusya İmparatorluklarının siyasîdiplomatik ilişkilerinde Türkistan Hanlıklarının önemi somut bir şekilde araştırıldı. Sonuç kısmında ise konuya genel bir değerlendirme yapılarak, yeni bilgiler elde edildi, bu konuda yeni fikirler üretildi, yeni sonuçlara varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the socio-economic situation of the Turkestan Khanates in the 19th century, their political and diplomatic relations with other states, and the political, diplomatic, social and economic interrelations of the Ottoman Empire and Russia, as the most powerful states of that time. The history of Turkestan of the 19th century and especially the history of the Khanates, the economic, political and diplomatic events take very important place and it is highly worth to be studied. Although the scholars have studied this region and the period, and even have published a number of works, the interest of scholars has being raised day by day. New historical situation can create new visions and can enrich new viewpoints for analyzing. Besides, it is a requirement of our time to study the historical events from new looks. The thesis includes introduction, four chapters, conclusion and the bibliography part. In the introduction part, the aim of the thesis, obligations, historiography and sources are given as well as its structure. In the first part, the general ethno-political conditions in the Turkestan region of the 19th century are dealt with. Firstly, the ethno-social conditions of the Kazaks and the Kyrgyzs, then their relations with other states are investigated. Later, political, social and economic situation of the Khokand and Buhara Khanates, and their political and diplomatic relations are widely searched. In the second part, the interest of the Ottoman Empire on the Turkestan Khanates and bilingual relations, and the acts of the ambassadors from both sides are investigated on the base of the archival documents. In the fourth part, the political interest and interrelations of the Russian Empire on the Turkestan Khanates are analyzed. Moreover, the information about the acts of politicians, military missionaries sent by Russia to the region of Turkestan are given. In the fourth part, the place of the Turkestan people between the political and diplomatic relations of the Ottoman and Russian Empires is studied on the ground of the concrete facts. In the conclusion part, the results of the study is given.