Sulu tarım alanlarında bitki deseni ve sulama uygulamalarının izlenmesinde insansız hava araçlarının kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of usage possibilities of unmanned aerial vehicles for monitoring of crop pattern and irrigation applications in irrigated agricultural areas
  1. Tez No: 576247
  2. Yazar: UĞUR EVRİM ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayatımıza girdiğinden bu yana İnsansız Hava Araçları (İHA) tarım, orman, endüstri ve madencilik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İHA'ların diğer Uzaktan Algılama teknolojilerine göre sahip oldukları, düşük masraflı, yüksek çözünürlüklü, tekrar görüntüleme aralığı vb. özellikleri nedeniyle tarımsal alanlarda kullanımları hızla artmaktadır. Bu çalışma ile İHA'ların sulama şebekelerinde bitkisel üretiminin izlenmesinde kullanım olanakları araştırılmıştır. Çalışma sırasında görüntüleme işleminde 6 kanatlı bir İHA ve üzerine monte edilmiş multispektral ve termal kameralar kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak, multispektral görüntüler kullanılarak Temrezli sulama şebekesine ait bitki deseni ortaya konmuştur. Bitki deseni, % 47 buğday % 36,6 ayçiçeği, % 6,9 çeltik, % 3,7 yem bitkisi, % 1,5 mısır ve % 0,3 sebze-karpuz olarak saptanmıştır. Sulanan parsellerin ve sızma kayıplarının belirlenmesi amacıyla multispektral ve termal kameraların kullanım olanaklarının incelemesi sonucunda her iki kameranın da kullanım olanakları olsa da termal kamera görüntülerin daha etkin sonuçlar verdiği saptanmıştır. Yapılan çalışmada sulanan parsellerde sulama ile çıplak toprak ve bitki yüzey sıcaklık değerlerinde bitkiye göre değişmekle birlikte en az 6-7 oC'lik sıcaklık düşmelerinin ölçüldüğü görülmüştür. Çalışma sonunda, yüksek çözünürlüğe sahip İHA görüntülerinin sulama yapılan parsellerin ve kanal sızma kayıplarının belirlenmesinde etkin rol alabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the introduction of our lives, Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have been used for a variety of purposes in a variety of professions such as agriculture, forestry, industry, and mining. Their superiority, such as high resolution, frequent measurement range, and relatively low cost compared to other remote sensing technologies, increase their chances of being used in agricultural areas. In this study, the use of UAVs in the monitoring of crop production in Temrezli irrigation scheme was investigated. During the study, a six-wing UAV used for imaging of irrigation scheme. The plant pattern was determined as 47 % wheat, 36.6 % sunflower, 6.9 % paddy, 3.7 % forage plant, 1.5 % corn and 0.3 % vegetable and watermelon. In order to determine the irrigated parcels and leakage losses, it was found out that the thermal images were more effective then multispectral images. It was determined that at least 6-7 degrees of temperature drops were measured in bare soil and plant surface temperature values with irrigation. At the end of the study, it was determined that high resolution UAV images could be effective in determining the irrigated parcels and canal leakage losses