Middle school mathematics teachers' perceptions of inclusion and their use of teaching strategies in basic arithmetical operations and problems
Ortaokul matematik öğretmenlerinin kaynaştırmaya yönelik algıları ve temel aritmetik işlemler ve problemlerinin öğretiminde kullandıkları stratejiler
- Tez No: 576287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamaları hakkındaki algılarını ve özel gereksinimli öğrencilerine temel aritmetiksel işlemleri ve problemleri hangi stratejilerle kazandırdıklarını incelemektir. Buna ek olarak, çalışma ortaokul matematik öğretmenlerinin nokta belirleme, somut-yarı somut-soyut ve sanal-yarı somut-soyut stratejileri hakkındaki görüşlerini edinmeyi de hedeflemektedir. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda 6 matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Nitel olan bu çalışmanın verileri görüşme yoluyla elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Her bir katılımcıyla üç ayrı görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin kaynaştırma uygulamasına yönelik algılarını etkileyen unsurların başında öğretmenlerin kaynaştırma eğitimi ile ilgili tecrübesi, bilgisi, kaynaştırmaya dönük aldığı eğitimler ve bulunduğu okul koşullarının geldiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca destek eğitim hizmetinin öğretmenlere özel gereksinimli öğrenciler için farklı müfredat uygulanması konusunda yardımcı olduğu bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların dört işlem ve problem çözme öğretimde doğrudan öğretim yöntemi ve soru cevap tekniğini ağırlıklı olarak kullandıkları ancak her bir işlem için bu yöntemle beraber kullandıkları stratejilerde ve somut materyal kullanımlarında değişiklikler olduğu fark edilmiştir. Çok az sayıdaki katılımcının dört işlem ve problem çözme öğretimi sırasında somut materyallerden yararlandıkları saptanmıştır. Ayrıca bütün katılımcıların materyal olarak alıştırma kâğıdı kullandıkları ve özel gereksinimli öğrencilerine çok soru çözdürerek dört işlem ve problem çözme becerilerini kazandırmaya çalıştıkları gözlemlenmiştir. Bu nedenlerle bazı katılımcıların dört işlem öğretiminde kısmen kavramsal anlamaya önem verseler de genellikle kurala dayalı işlemsel anlamaya yönelik öğretim vermeyi tercih ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of middle school mathematics teachers about inclusion and their teaching strategies in basic arithmetical operations and problems. In addition, the other purpose is to investigate opinions of middle school mathematics teachers about touch point, concrete-representational-abstract (CRA) and virtual-representational-abstract (VRA) strategies. The study was carried out in the 2018-2019 academic year in a middle school in Küçükçekmece, Istanbul with six mathematics teachers. The study is a qualitative study, which was conducted in the form of interviews. As a data collection tool,“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher was applied. Three different interviews were conducted with each participant. It was revealed that factors that affect perception of teachers were experience, training and school conditions. Moreover, It was found out that supportive education service was helpful for teachers to support students with disabilities in terms of implementing different curricula. Furthermore, it was noticed that the participants used direct teaching method and question-answer technique in instructing four basic arithmetical operations and problems, but there were changes in the preferred strategies and use of concrete manipulative. It was found that a few participants used concrete materials while teaching four arithmetical operations and problems. In addition, it was observed that all participants used worksheets as a material, and they led students with MLD to solve lots of problems. Therefore, it was inferred that although some participants put emphasis on conceptual understanding to a certain extent, they usually emphasized procedural understanding.