Sivas'ta yaşayan suriyeli kadın göçmenlerin (15-49) yaş arası sağlık hizmetlerine ulaşma ve ondan istifade etme durumları
Syrian women migrants living in sivas(between 15-49 years of age) access to health services
  1. Tez No: 576288
  2. Yazar: BETÜL BİNBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yarım yüzyılda göç olgusunda yaşanan en önemli değişimlerden birisi kadının göçünün artmasıdır. Türkiye, son yıllarda oldukça fazla göç almıştır. Bu çalışmada Sivas'ta yaşayan suriyeli kadın göçmenlerin(15-49yaş arası) sağlık hizmetlerine erişimlerini ve erişimemelerini etkileyen etmenleri belirlemek ve sağlık hizmeti alırken karşılaştıkları zorlukların belirlenmesi ve çözüm önerileri amaçlanmıştır. Çalışma'da anket yöntemi uygulanmıştır.Çalışma, Sivas merkezinde ulaşılabilen suriyeli kadın göçmenleri Eylul 2018 -Şubat 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada toplam 300 suriyeli kadın göçmenlerin ulaşılmıştır. Ardından sırasıyla sağlık hizmetlerine erişim durumları, iletişim (dil ile ilgili yaşadıkları problemler) sıkıntıları, üreme sağlığı durumları, sağlıkta ayrımcılık algısı ve ilaca erişim durumları ile ilgili tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Katılımcıların yaşları incelendiğinde en fazla (n = 126; %42,0) 21-30 yaş, %94,3 AFAD kaydı mevcuttur , (%64,7) katılımcı sağlık kuruluşunda tercüman bulmakta sıkıntı yaşamıyordu. 141 (%47,0) kişi evli, katılanların herhangi bir sağlık sorunları olduğunda ilk başvurdukları sağlık kuruluşları devlet hastanesi (n = 153; %51,0) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important changes experienced in the migration phenomenon in the last half century is the increase of women's migration. Turkey has taken a lot of immigration in recent years. In this study, it was aimed to determine the factors affecting the access and access to health services of Syrian female migrants living in Sivas (between 15-49 years of age) and to identify the difficulties they faced while receiving health care services and to propose solutions. In the study, the survey method was applied. Syrian women migrants who could be reached in Sivas center were carried out between September 2018 and February 2019. A total of 300 Syrian female migrants were reached in the study. Afterwards, descriptive statistics related to access to health services, problems of communication (problems related to language), reproductive health status, perception of discrimination in health and access to medicine are given respectively. When the ages of the participants were examined (n = 126; 42.0%), 21-30 years of age, 94.3% of the patients with AFAD ( 64.7%) had no problem finding an interpreter in the participating health institution. 141 (47.0%) people were married, and the health institutions where they were admitted to the health institutions (n = 153; 51.0%) were the first to be admitted.