Öğretmenlerin politik becerileri ile çatışma yönetimi stratejileri kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between political skills of teachers and use of conflict management strategies
- Tez No: 576298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BOZBAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin çatışma yönetimi stratejileri ve politik beceri gösterme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmış ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evreni 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili, Şahinbey ve Şehitkâmil merkez ilçelerinde, kamu ilkokul ve ortaokullarında görev yapan 4685 öğretmendir. Araştırmanın örnekleminde yer alan okullar, kümelerin yansız olarak seçildiği örnekleme türü olan basit seçkisiz küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi 397 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel veriler, Kişisel Bilgi Formu, Politik Beceri Ölçeği ve Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Maddelerin birbirleriyle tutarlı olduğunu ölçmek amacıyla, Cronbach's Alfa katsayılarına bakılmıştır. Politik beceri ölçeğinin Cronbach's Alfa katsayısı .93 ve Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeğinin Cronbach's Alfa katsayısı .83 olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin politik beceri davranışları ile Çatışma yönetimi stratejilerine yönelik algılarına ait verileri aritmetik ortalama va standart sapma yönünden analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin kuvveti ve yönünü belirlemek amacıyla regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin politik becerilerden en fazla samimi görünme en az ise ilişki ağı kurma; çatışma yönetim stratejilerinden ise en çok bütünleştirme stratejisini en az ise hükmetmeyi kullandıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; samimi görünme; bütünleştirme ve uzlaşma stratejilerinin anlamlı bir yordayıcısıdır. Araştırma sonucunda ilişki ağı kurma; kaçınma, hükmetme ve uyma stratejilerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğuna ulaşılmıştır. Araştırmada sosyal zekânın hükmetme stratejisinde; samimi görünmenin de uyma stratejilerinde anlamlı bir yordayıcısı olduğuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin bütünleştirme çatışma yönetim stratejisinin ve politik becerinin alt boyutlarından samimi görünmenin tercih edilmesi dikkate alınarak bu öğretmenlere samimi olmayı ve bütünleştirme yönetimiyle çatışmaya yaklaşım düzeylerini geliştirmeye dönük çalışmalar ve araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study is a relational survey model conducted to search the conflict management strategies and political skill levels of teachers. The population of the research is 4685 teachers who work in Gaziantep, Şahinbey and Şehitkâmil central districts, public primary and secondary schools in 2017-2018 academic year. The schools in the sample of the study were determined by simple random sampling method which is the sampling type in which the clusters were chosen as neutral. The sample of the research consists of 397 teachers. Quantitative data were collected through Personal Information Form, Political Skill Scale and Conflict Management Strategies Scale. Quantitative data were analyzed by using SPSS. Cronbach's Alpha coefficients were examined to measure the consistency of the items. The Cronbach's Alpha coefficient of the Political Behavior Scale was found as .93 and the Cronbach's Alpha coefficient of the Conflict Management Strategies Scale was found as .83. The data of teachers' perceptions of political skill behaviors and conflict management strategies were analyzed in terms of arithmetic mean and standard deviation. Regression analyzes were performed to determine the strength and direction of the relationship between the variables. According to the findings of the research, it is seen that teachers seem to be more sincere than political skills, and at least to establish a relationship network; Among the conflict management strategies, it is determined that they use integration strategy the least and dominance. According to the results of the research; looking sincere; it is a significant predictor of integration and reconciliation strategies.As a result of the research, establishing a relationship network; avoidance, rule and adherence strategies. In the research strategy of social intelligence; it seems that sincerity appears to be a significant predictor of compliance strategies. At the end of the research, considering the preference of sincerity from the sub-dimensions of teachers' integration conflict management strategy and political skills, studies and researches should be conducted to improve the sincerity of these teachers and their approach to integration management conflict.