Okul öncesi dönem çocukların öz düzenleme becerileri ile akran zorbalığına maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self regulation skills of preschool children and exposure to peer bullying
  1. Tez No: 576317
  2. Yazar: GÖZDE İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların öz düzenleme becerilerini ve akran zorbalığına maruz kalma düzeylerini belirlemek, öz düzenleme becerileri ile akran zorbalığına maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde Ağrı ili, Patnos ilçesinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48 ay üzeri 155 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla; çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için,“Kişisel Bilgi Formu”; çocukların öz düzenleme beceri düzeylerini belirleyebilmek için“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ)”ve çocukların akran zorbalığına maruz kalma düzeylerinin belirlenebilmesi için ise;“Akran Şiddetine Maruz Kalma Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine self-regulation skills and peer bullying exposure levels of preschool children attending preschool education institutions and to investigate the relationship between self-regulation skills and peer bullying exposure levels. In this context, the study was carried out with 155 children over 48 months of age attending official primary and nursery classes and official independent kindergartens in Patnos district of Ağrı province in 2017-2018 academic year. In order to collect data;“Personal Information Form”to get the necessary information about children and their families, the“Preschool Self Regulation Scale”is used in order to determine the self-regulation skill levels of the children and“Peer Violence Exposure Scale”is used in order to determine peer bullying in levels of children. The obtained data were analyzed with SPSS program by t test and One Way Analysis of Variance (ANOVA) according to the number of independent variables.