Yenisey yazıtlarındaki hâller
Cases in the Yenisei inscriptions
  1. Tez No: 576361
  2. Yazar: GÜLZAT NURDİN KIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADIRALI KONKOBAYEV, YRD. DOÇ. DR. SEMRA ALYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenisey yazıtlarındaki hâl eklerini“anlam ağırlıklı işlevsel bir bakış açısıyla / yöntemle”araştırmak amacıyla hazırlanmış olan tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yenisey yazıtları ve yazıtların araştırılması hakkında genel bilgi verilmiştir. Bu bölümde Yenisey Yazıtlarının ses özellikleri üzerinde kısa bir bilgi verildikten sonra, hemen şekil bilgisine geçilmiştir. II. Bölümde çalışmamızın temel amacı olan Yenisey yazıtlarındaki hâl ekleri, anlam ağırlıklı olarak işlevsel bir bakış acısıyla araştırılmıştır. Yenisey yazıtlarındaki hâllerin sayısını belirlenip, karşılaştırmak için gerekli tablolar yapılmıştır. Yenisey yazıtlarında 19 farklı hâl ekinin kullanıldığı tespit edilmiş ve hâl eklerinin tasviri, özellikleri ve tanımlamaları verilmiştir. Bütün hâl ekleri için örnekler verilmiştir. Bu bölümde yazıtlardaki hâl eklerinin birbirlerinin yerine kullanıldığı tespit edilmiş ve araştırmada genel olarak tasviri yöntem kullanılmıştır. III. Yenisey Yazıtlarında Hâl Eklerinin Cümledeki Görevleri adlı bu bölümde, Yenisey yazıtlarındaki kelime gruplarından isim tamlaması araştırılarak, isim tamlamasındaki hâl eklerinin görevleri araştırılmıştır. Bu bölümde Yenisey yazıtlarındaki cümle unsurları ve onların oluşmasında hâl eklerinin üstlendiği rolleri açıklanmıştır. Sonuç bölümünde önceki bölümlerde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere yer verilmiş ve genel sonuçlar çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda kullanılan kaynaklar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The masters dissertation written with the purpose of research suffixes of cases in the Yenisei inscriptions with use of a method of the semantic analysis, is consist of three parts. In the prologue the general information on the Yenisei inscriptions and histories of their research are given. In this part, phonetic features of the Yenisei inscriptions are briefly examined, and then morphological features are studied. II. In the second part, the suffixes of cases in the Yenisei inscriptions, being the basic purpose of dissertations, are studied with method of the semantic analysis, and also the quantity of case in the Yenisei inscriptions is determined and special tables are made for their comparisons. It is discovered, that in the Yenisei inscriptions 19 cases have been used and in same part of the dissertation the features and definitions of these cases are given as characteristic. Separate examples are given to each suffixes of cases. There is also determined the circumstance, that the some suffixes of cases in Yenisei inscriptions are frequently used in several cases in the same time. It is necessary to note, that during our research we basically used“descriptive method”. III. In this part of the dissertation, referring to as « functions suffixes of case in the sentences of Yenisei inscriptions», we have chosen possessive suffixes from word-combinations and we studied functions suffixes of case in possessive. There is an information about the part of the sentence in Yenisei inscriptions and there is also examined the role of suffixes of case in their formation. Conclusion. In a final part of this dissertation, the information which have been received in the previous parts as a result of the researches are stated and drew the basic conclusions. At the end of the dissertation the list of the used literatures is enclosed.