Erken Dönem İslam düşüncesinde şer meselesi
The dilemma of evil at The Early Islamic peri̇od
- Tez No: 576385
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın gayesi, İslam toplumunda hicri I. ve III. y.y. arasındaki zaman diliminde şer kavramı ile ilgili cereyan etmiş olan tartışmaları ve görüşleri ele almaktır. Aslında insanlık tarihi kadar eski olan ve modern felsefe zemininde çokça tartışılan şer/kötülük meselesinin, İslam mezheplerinin henüz teşekkül etmeye başladığı bu erken dönemde hangi bağlamlarda tartışıldığı ve meselenin İslam düşüncesinde nasıl anlaşılageldiğinin günyüzüne çıkarılması şüphesiz İslami literatür açısından önem arzetmektedir. Bu doğrultuda, şerrin kavramsal çerçevesi oluşturulduktan sonra, Kur'an-ı Kerim ve hadislerde geçen şer kavramlarının hangi bağlamlarda söz konusu edildiği ele alınmış ve konuya zemin hazırlama gayesiyle İslam'ın yayılma sürecinde karşılaştığı yabancı din ve grupların şer anlayışları incelenmiştir. Konunun çekirdek kısmını oluşturan ve erken dönem kelamcıları olarak adlandıravileceğimiz´şahsiyetlerin görüşleri ile şer hakkındaki tartışmalarının ele alındığı bölümde ise İslami literatürde öne çıkmış olan müellifler ve kaynakları esas alınarak İslam'ın ilk üç asırlık müddetinde, cebir, kader, hür irade bağlamlarında şer meselesinin nasıl anlaşıldığı ve tartışıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to discuss the debates and the discussions concerning the concept of Evil in the Muslim society between the first and the third century in Hijri calender. As a matter of fact the evil concept is as old as the history of humanity, and it is discussed on basic basis through the modern philosophy. Islamic sects started to form at this early period of the new born Islam, it draws attention how was that issue discussed, and at which contexts was it used, and how it was understood in Islamic thought. Accordingly, after the concept of evil is construcred, in order to analyze at Holy Quran and Hadith Sharif. In the main chapter of this thesis, opinions of scholars who we may to name them theologians of early period, and discussions between them are approached. An effort was made to prove how was the issue of evil discussed in the context of compulsion, predestination, and free will in the first three centuries of the Islamic era, using the guidance of a wide variety of distinguished authors and their sources in the Islamic world.