Bişkek'te yaşayan Ahıska Türklerinin folklorik değerleri ve oyun müzikleri
Folkloric values and Dance music of Ahıska Turks live in Bishkek
- Tez No: 576386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
II. Dünya savaşının başlamasından kısa bir süre sonra Ahıskalılar, Anayurtlarından koparılarak Asya'nın Sovyetler Birliği idaresinde kalan bölgelerine dağıtılmışlardır. Bu durum, Ahıskalıların azınlık statüsünde kalmalarına ve içine gönderildikleri toplumdan farklı uygulamalar görmelerine sebebiyet vermiştir. Ancak, aynı zamanda izole bir yaşantı sürdürdüklerinden Anadolu'da edindikleri pek çok geleneği bozmadan korumalarına da yardımcı olmuştur. Türkiyedeki demokratik yapılanma kültürel etkilenmeyi en üst seviyeye çıkardığından her türlü geleneğin içinde bazı değişiklikler yaşanmıştır. Bu durum kıyafetlerden bazı folklorik ritüellere, her kavrama yansımıştır. Elinizdeki çalışma Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde yaşayan Ahıskalıların folklorik değerleri ve oyun müzikleri üzerine yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Short after II. World War begins, Ahıska Turks have been exiled through Asian part of Soviet Union. Because they are minority in their new society the threatens against Ahiska people was not too hospitable. But this isolation protect them to interfere new costumes to their society. Many traditions gained in Anatolia prolong without interference so we can follow some specific manner of which left using in eastern Anatolia some decades ago. The research tries to examine the way of life of Ahıska Turks live in Biskek-Kyrgyzstan with their ethnographic values and music traditions.