Necip Fazıl Kısakürek'e göre gençlik ve eğitimi
Youth and training according to Neci̇p Fazıl Kısakürek
  1. Tez No: 576387
  2. Yazar: ÜMİT DAVULCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı toplumun geleceğini temsil eden gençlerin ideal bir birey olarak hangi vasıflarla ve nasıl bir eğitim sistemi içerisinde yetişmesi gerektiğini Necip Fazıl Kısakürek'in düşüncelerinden yola çıkarak ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Necip Fazıl'ın düşünce dünyasında öne çıkan başlıklar incelenmiş devamında gençlik ve eğitime dair düşünceleri araştırılmıştır. Toplum hayatı içerisinde önemli bir yere sahip olan gençlik ve eğitim kavramları Necip Fazıl'ın bu başlıklarla ilgili ayrı bir kitap yazmamasına rağmen eserleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Necip Fazıl'ın düşüncelerinde gençlik ve eğitim kavramlarının daha iyi anlaşılması için ilk bölümde Necip Fazıl'ın düşünce dünyasında öne çıkan başlıklar incelenmiştir. İkinci bölümde gençliğe dair düşünceleri ile ideal gencin sahip olması gereken vasıflar incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde yine eğitime dair düşünceleri ile eğitim sistemine yönelik öne sürdüğü fikirlerle o dönem için eğitim sisteminin önündeki sorunlara yönelik tespit ve değerlendirmeleri araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda birçok alanda köklü değişimlerin yapıldığı Cumhuriyet'in ilk yıllarında Necip Fazıl'ın eğitim sisteminin milli şuur ve manevi değerlere uygunluğu noktasında oldukça dikkat çeken görüş ve fikirlerinin olduğu görülmüştür. Bu çerçevede Necip Fazıl'ın eğitim ve gençliğe dair düşünceleri, içinde bulunduğu dönemde var olan sorunlara fikri açıdan bir alternatif olarak durduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the qualifications of young people who represent the future of society as an ideal individual and how they should be educated within the education system based on the thoughts of Necip Fazıl Kısakürek. To this end, Necip Fazıl's headlines in the world of thought were examined first and then his thoughts on youth and education were investigated. The concepts of youth and education, which have an important place in social life, have an important place in his works although Necip Fazıl did not write a separate book about these titles. In order to better understand the concepts of youth and education in Necip Fazıl's thoughts, in the first part, the prominent titles in Necip Fazıl's world of thought are examined. In the second part, the ideas about the youth and the qualifications that the ideal young person should have been examined. Finally, in the third part, the thoughts and the ideas about the education system and the findings and evaluations regarding the problems in front of the education system were investigated. As a result of the research, it was seen that Necip Fazıl had remarkable opinions and ideas about the appropriateness of education system to national consciousness and spiritual values in the early years of the Republic where radical changes were made in many fields. In this context, it was concluded that Necip Fazıl's thoughts on education and youth stood as an intellectual alternative to the problems that existed in his time.