Kozmetik amaçla kullanılan bazı bitkisel yağların kalite kontrol açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some vegetable oils used in cosmetic purposes in terms of quality control
  1. Tez No: 576403
  2. Yazar: ÖMER FARUK EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE FAFAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tezimiz kapsamında Perseae gratissimae Gärtn. (avakado), Vitis vinifera L. (üzüm) çekirdeği ve Prunus armeniaca L. (kayısı) çekirdeği yağ örneklerinin yoğunluk ve refraksiyon indisi tayinleri yapılmıştır. Ayrıca söz konusu yağlar NaOH hidrolizi ile uçucu metil esterleri haline dönüştürüldükten sonra Metanol/BF3 ile türevlendirilmiş ve yağ asidi içerikleri GC-FID (gaz kromatografisi-alev iyonizasyon detektörü) ile analiz edilmiştir. Çalışmamız sonucunda, avakado yağı, üzüm çekirdeği yağı ve kayısı çekirdeği yağı yağ asidi içeriği ve kalite kontrol özellikleri yönünden hem kendi aralarında hem de mevcut literatürler ile karşılaştırılmıştır. İncelenen yağ örneklerinin relatif yoğunlukları 0.8734-0.9279 aralığında, refraksiyon indisleri ise 1.2350-1.4773 aralığında bulunmuştur. Yağ asidi analiz sonuçlarına göre üzüm çekirdeği yağında major yağ asidi olarak doymamış yağ asitlerinden linoleik asit, oleik asit ve doymuş yağ asidi olan palmitik asit bulunmuştur. Satın aldığımız üzüm çekirdeği yağında linoleik asit %58.958 iken, elde ettiğimiz yağda %40.686; satın aldığımız yağda oleik asit % 24.652 iken elde ettiğimiz yağda %43.214; satın aldığımız yağda palmitik asit %7.792 iken elde ettiğimiz yağda %6.653 olarak bulunmuştur. Analizlerimiz sonucunda yağ örneklerimizin çeşitli cilt problemlerinde kullanılan linoleik asit ve oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of our thesis, Perseae gratissimae Gärtn. (avacado), Vitis vinifera L. (grape) kernel and Prunus armeniaca L. (apricot) kernel oil samples were analyzed for density and refraction index. In addition, these oils were converted to volatile methyl esters by NaOH hydrolysis, then derivatized with Methanol / BF3 and the fatty acid contents analyzed by GC-FID (gas chromatography-flame ionization detector). As a result of this study, avacado oil, grape seed oil and apricot seed oil were compared both in terms of fatty acid content and quality control properties among themselves and with the existing literature. The relative densities of the examined oil samples were in the range of 0.8734-0.9279, and the refractive indices were in the range of 1.2350-1.4773. According to fatty acid analysis results, unsaturated fatty acids linoleic acid, oleic acid and saturated fatty acid palmitic acid were found as major fatty acid in grape seed oil. While linoleic acid was 58.958% in the grape seed oil we purchased, 40.686% in the extract we obtained; oleic acid in the oil we purchased 24.652% 43.214% of the extract we obtained; palmitic acid was 7.792% in the oil we purchased and 6.653% in the extract we obtained. As a result of our analysis, it was found that our oil samples were rich in unsaturated fatty acids such as linoleic acid and oleic acid used in various skin problems.