Ayçiçeği saplarının değişik sıcaklıklarda katalizörlü ve katalizörsüz olarak sıvı ve gaz ürünlere dönüştürülmesi
  1. Tez No: 57641
  2. Yazar: ERZENGİN MAHMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MAŞUK KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
oz Bu çalışmada otsu bitkilerden olan ayçiçeği saplarının bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi için, ayçiçeği saplan öğütülerek un haline getirilmiş ve daha sonra bir otoklav içinde, basınç altında, değişik sıcaklıklar ve değişik çözücüler kullanarak katalizörlü ve katalizörsüz kimyasal dönüşüm işlemleri gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT In this study, in order to utilize as an energy source, the sunflower stalks, which is the member of grassy plant family, were ground to obtain their flour and then they were subjected to pressure, in an autoclave, at different temperatures and their chemical conversion process, in the presence and absence of catalyst, have been performed by employing different solvents.
Özet (Çeviri)