Kayıt dışı kadın istihdamı ve vergi kaybı
Unregistered female employment and tax loss
  1. Tez No: 576413
  2. Yazar: ŞÜHEDA SARI ÇETİNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YILMAZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir ülkenin, gelişmişlik seviyesinin önemli ölçütlerinden biri kadınların ücretli olarak işgücü piyasasında yer almasıdır. Kadınların istihdamı ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan son derece önemlidir. İlk kez sanayi devrimi ile ücretli işgücü olarak istihdam edilmeye başlayan kadınlar, tarihsel süreçte, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Bu engellerden biri de birey ve ülke ekonomisi açısından son derece önemli olan kayıt dışı çalışma ve çalıştırılmadır. Küreselleşme ile ortaya çıkan yeni çalışma biçimleri kadınların kayıt dışı istihdamını artırmaktadır. Kayıt dışı istihdam edilen kadınlar bir taraftan sosyal güvenlik sisteminin sağlamış olduğu hizmetlerden yararlanamamakta diğer taraftan da kayıt dışı kadın istihdamı devletin vergi kaybına uğramasına neden olmaktadır. Söz konusu negatif dışsallıklarından dolayı kayıt dışı kadın istihdamı mücadele edilmesi ve üzerinde durulması önemle gereken bir sorundur.
Özet (Çeviri)
One of the important criteria of a country's level of development is the inclusion of women in the labor market on a paid basis. Employment of women is extremely important in economic, social and psychological terms. Women, who started to be employed as wage labor with the industrial revolution for the first time, face various obstacles in all the developed and developing countries in the historical process. One of these obstacles is informal work and employment, which is extremely important for the individual and the national economy. New forms of work that have emerged with globalization increase the informal employment of women. On the one hand, informal women cannot benefit from the services provided by the social security system and on the other hand, unregistered women's employment causes the state to lose tax. Because of these negative externalities, informal women's employment is a problem that needs to be tackled and emphasized.