The metal storm: 2015 wave of strikes in The Turkish automotive sector
Metal fırtına: Türkiye otomotiv endüstrisinde 2015 grev dalgası
  1. Tez No: 576435
  2. Yazar: ULAŞ TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma metal fırtına olarak adlandırılan grev dalgası deneyimi ışığında neoliberal dönemde işçilerin politikleşme süreçlerini ele almaktadır. Bu çerçevede Türkiye'de 12 Eylül sonrası sanayileşme stratejisi ve buna koşut olarak bireysel ve kolektif çalışma süreçlerini belirleyen yasal çerçevenin dönüşümü ele alınmış, tüm bu gelişmelerin otomotiv sektöründe yarattığı etki analiz edilmiştir. Bu dönüşüm çerçevesinde, grev dalgası öncesinde sektörde egemen olan sendikacılık tarzının işverenle iş birliğine dayalı, işçilerin taleplerini temsil etmekten uzak ve demokratik olmayan simbiyotik sendikacılık olduğu gözlemlenmiştir. Sektörde 2015 yılında, 7 işyerinde 15 güne uzanan fiili grevlerin yanında çok sayıda işyerinde yemekhane protestosu, yürüyüş, iş yavaşlatma gibi bir dizi başka eylem gerçekleşmiştir. İşçiler başlıca ücret iyileştirmesi ve yetkili sendikanın iş yerinden ayrılmasını talep etmiş; bunlardan ilki bakımından çeşitli maddi kazanımlar elde etmiş, ikincisi açısından ise sendikayı bir restorasyona zorlamışlardır. İşçilerin grev kararı almasına giden süreç, grev günleri ve ertesinde yaşanan gelişmeler süreç takibi yöntemiyle incelenmiş, olaya dahil olan aktörlerin tutum ve açıklamaları detaylı olarak araştırılmıştır. Kaynak olarak konu üzerine daha önce yapılmış çalışmaların yanında olayın aktörleriyle ilişkili medya araçları, raporlar, araştırmalar ve diğer belgeler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda işçilerin eylemlerinin ekonomik taleplerle sınırlı olduğu ve sınıf bilincine dayalı alternatif ve belirgin bir politik çerçeve geliştirmedikleri gözlemlenmiş; ancak bunun sınıf mücadelesinin neoliberal dönemde aldığı biçimin bir tezahürü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes politicization processes of workers in light of the wave of strikes called as the Metal Storm. Hence, Turkish industrialization strategy in the post-1980 era was investigated along with the transformation of the legal framework regulating the individual and collective employment relations by considering their effects on the automotive industry. In pursuant to this transformation, it is contended that the dominant way of trade-unionism in the sector before the resistance had been the symbiotic unionism, which is non-democratic and distant from representing the workers' demands on the basis of the cooperation with employers. In 2015, there occurred wildcat strikes in the sector extending to 15 days in 7 workplaces as well as many other protests spanning a lot of workplaces such as dining hall protests, marches and slowdown strikes. Workers mainly demanded wage improvement and abandonment of the authorized union from workplaces. At the end, they achieved some remuneration improvements whereas they forced union to a restoration. The preliminary process of the strike, strike days and the outcomes were examined through the method of process tracing. So, attitudes and statements of involved actors were investigated in detail. For the sources, the previous studies on the events as well as media organs of the actors, reports, researches and official documents were extensively utilized. Consequently, it is observed that workers' demands were limited to economic concerns, and they did not develop an alternative and explicit political framework to be based on class-consciousness. However, it is also identified that this corresponded to the political reality of the class struggle in the neoliberal era.