Cerrahın bakışı ile intraoperatif n2 hastalıkta rezeksiyon
Resection in intraoperative n2 disease: The surgeon's perspective
- Tez No: 576439
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ASIM KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Akciğer kanseri, kanserden ölümlerin içinde birinci sırada yer almaktadır. Akciğer kanserinde tedavi şeklini belirlemede en önemli kriter, hastanın evresinin belirlenmesidir. Akciğer kanserinde; Cerrahi Tedavi, Kemoterapi ve Radyoterapi seçenekleri bulunmaktadır. Bunların arasında en etkin tedavi şekli Cerrahi Tedavidir. Ancak tanı konulduğu anda bu hastaların sadece % 25 kadarı cerrahi tedavi için uygun evrede bulunmaktadır . Akciğer kanserinde toraks içi hastalığın, hastanın tedavi şekli ve hastalığın prognozu hakkında en önemli kriter, mediastinal lenf nodlarına tutulum olup olmadığıdır . Bu yüzden uzak metastazı olmayan rezektabl hastalarda, cerrahi öncesi araştırılması gereken en önemli bulgu mediastinal lenf nodu tutulumudur. Bu radyolojik, bronkolojik veya cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Klinik olarak yapılan mediastinal lenf nodu metastazı araştırması daha çok görüntüleme yöntemlerine dayanmaktadır ve tek başına çok güvenilir oranlara sahip değildir Günümüze kadar klinik N faktörünü belirlemede en sık kullanılan yöntem Bilgisayarlı Toraks Tomografisi iken son yıllarda PET CT ile yapılan çalışmaların yayınlanmaya başlaması ile PET CT daha fazla tercih edilen ve güvenilir bir yöntem olmuştur. Bu konuda, altın-standart olarak kabul edilen cerrahi yöntem Servikal Mediastinoskopi dir. Ancak bu yöntemin teknik olarak yetersiz kaldığı istasyonlar için Extended Mediastinoskopi, VATS ve Anterior Mediastinotomi gibi teknikler de ilaveten kullanılmaktadır . Bu çalışmada; Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanseri teşhisi konmuş, daha önce herhangi bir neoadjuvan veya adjuvan onkolojik tedavi almamış, cerrahi operasyon esnasında mediastinal lenf nodu metastazı saptanmasına rağmen rezeksiyon yapılan olgularda rezeksiyon nedenlerini, intraoperatif metastaz saptandığında operatörün rezeksiyona devam edip - etmeme yönündeki bakışını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer deaths.The most important criterion in determining the type of treatment in lung cancer is stage. In lung cancer; surgery, chemotherapy, and radiotherapy options are available. Among these, the most effective treatment is surgery. However, at the time of diagnosis, only 25% of these patients had the appropriate stage for surgical treatment. The most important criterion about treatment modality and prognosis of the disease is mediastinal lymph node involvement. Thus, in resectable patients without metastasis, the most important finding is assessing the mediastinal lymph node involvement using radiological, bronchological or surgical methods. Clinical mediastinal lymph node metastasis research is generally based on imaging methods and is not very reliable alone. To date, the most commonly used method to determine the clinical N factor was Computed tomography of the thorax. Recently PET CT is more preferred and proved to be more reliable with the publication of studies as a method. In this regard, however, the gold-standard is cervical mediastinoscopy. When this method is technically insufficient, extended mediastinoscopy, VATS and Anterior Mediastinotomy techniques may also be used. In this study we assessed the surgeon's operative perspective in Non-small cell lung cancer patients with no neoadjuvant or adjuvant therapy history but a positive peroperative finding suggesting N2 involvement in surgical resection, focusing on the causes of resection.