Kırgızistan'da yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye'den gelen yatırımlar
Foreign investments in Kyrgyz Republic and investments coming from Turkey
- Tez No: 576449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
“Kırgızistan'da yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye'den gelen yatırımlar”konulu çalışma 5 bölümden oluşturulmuş bulunmaktadır. Birinci bölüm;“Giriş”bölümüdür. İkinci bölümde; yabancı sermayenin tanımı ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, ekonomi literatüründeki doğrudan yabancı sermaye ile ilgili teori ve yaklaşımlar açıklanmış, doğrudan yabancı yatırımların ülke ekonomilerine etkileri ve doğrudan yatırımların ülkeye çekilmesi için gerekli koşullar ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. İlave olarak doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ilgili teşvik politikaları; teşviklerin gerekçeleri, çeşitleri, etkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dünyadaki gelişimi, seyri ve miktarı v.b. özellikleri verilmiştir. Akabinde Merkezi Orta Asya ülkelerinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gelişimi ve son trentler üzerinde durulmuştur. Daha sonra, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının, Kırgızistan'daki gelişimi sunulmuştur. Özellikle, 27 Mart 2003 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Kanunu'nun çıkarılmasından dolayı, 2003 yılı öncesi ve sonrası detaylandırılarak karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde yine, ülkenin yabancı sermaye çekme potansiyeli, yeni kanun öncesinde ve sonrasında yapılan hukuki değişikler sıralanmış ve bu aşamada vergisel teşvikler, serbest ekonomi bölgesi uygulamaları ve özelleştirme politikaları üzerinde durulmuştur. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Kırgızistan'daki tarihi gelişimi rakamsal olarak verildikten sonra, sektörel ve bölgesel dağılımı üzerinde durulmuştur. Ülkelere göre yabancı sermaye girişi ve özelleştirme uygulamalarının sonuçlarına da değinilmiştir. Bu bölümün sonunda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Kırgız ekonomisine genel etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise; Kırgızistan'a Türkiye'den gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gelişimi rakamsal olarak verilmiştir. Akabinde Türk kökenli firmaların sektörel dağılımı, sermaye yapıları, dış ticarete ve istihdama etkilerine değinilmiştir. Yine Türk sermayeli firmaların sorunları ve istekleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ardından Türk sermayeli kuruluşlar ile yapılan anket çalışmasının sonuçları verilmeye çalışılmıştır. Anket çalışmasındaki verilerin analizi ve değerlendirilmesinin yapıldığı bu kapsamlı bölümde zaman zaman teoriye atıflarda bulunulmuş ve yeri geldikçe anket sonuçları ile teorik veya somut bilgiler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde, çalışmadan çıkarılan temel sonuçlar ve Kırgızistan'ın doğrudan yabancı sermaye yatırımları çekmedeki göreceli avantaj ve dezavantajları özetlenerek tespit edilmiştir. Buradan hareketle, Kırgızistan'ın doğrudan yabancı sermaye yatırımları çekme konusunda bundan sonra yapması gereken düzenleme ve uygulamalar konusunda öneriler sıralanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Around the world in the year 2005, the average of the Foreign Direct Investments has decreased to the amount of 916 billion dollars while it was 1994's 250 billion dollar and 2000's 1.409 billion dollar. The main share belongs to the developed countries while China got the main share within the developing countries. Central Asia Countries considered the privatization, as well as foreign investment important during their economic transition period. Foreign Direct Investments are very important especially for developing countries that have a lack of capital. Because the aims of these countries are, by using the Foreign Direct Investments, accumulation of capital, transfer of new technologies and in this way to get a desired level of employment and balance of payments. Therefore, many countries carry out different incentives in different areas for attracting Foreign Direct Investments. While the number of the countries are increasing which are realizing the transition from centrally planned economies to the market economy in the world, the number of the scientific studies are getting more and more especially fort he first or the most important tool of this period“Foreign Direct Investments”. In this study, it is aimed to evaluate on the one side the process of the Foreign Direct Investments in Central Asia and on the other side the importance and the effects of the tax incentives in Kyrgyz Republic for attracting the Foreign Direct Investments. In other words, the main aim of this study is to evaluate the role of the tax incentives for attracting the Foreign Direct Investments especially in Kyrgyz Republic. The hypothesis of this study can be expressed in this way; for attracting the Foreign Direct Investments, tax incentives, as one of the most important incentives, must be regulated and applied, appropriately to the macroeconomic conditions, according to the international norms in the national level. Because if the countries struggle measureless and limitless, this, both, reduces the effectiveness of the Foreign Direct Investments and reduces the tax revenues as transferring the revenues and sources of the country to the International Foreign Corporations. The best suggestion to solve this problem is the coordination of the countries. This study consists of three parts by adding one entrance and conclusion. In the second part, the main part of the study, theoretical information about the Foreign Direct Investments and related with it; some information about the incentives for attracting foreign investments, the importance and the effects of the incentives are considered. In the third part, it is aimed to evaluate the process of the Foreign Direct Investments in Kyrgyz Republic. When analyzing the economic, political and social conditions of Kyrgyz Republic about the Foreign Direct Investments, we will concentrate on the economic results of the Foreign Direct Investments. Especially, first of all, economic, regional nature of it and the amounts according to the sectors will be given and analyzed. In the forth part, the results of the investigation about the Turkish investors were given. The structure, the financial conditions, the problems and considerations of Turkish investors in Kyrgyz Republic were given. In the conclusion, some advices for attracting the Foreign Direct Investment especially in Kyrgyz Republic will be given. And some conclusion remarks will be given.