Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde fiillerin belirlenmesi (A1 düzeyi)
Identifying verbs in Turkish language teaching as a foreign language (A1 level)
- Tez No: 576454
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde uluslararası etkileşimin hızlı artmasıyla Türkçe öğrenmeye olan ilgi de gittikçe çoğalmaktadır. Temel düzey materyallerinde kullanılan fiillerin niteliği, Türkçeyi yeni öğrenenler açısından çok önemlidir. Temel yaşam alanlarına yönelik A1 düzeyi dil öğretimi, sık kullanılan fiillerle daha kolay olacaktır. Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni de dil öğretiminin belirli standartlara uygun olarak yapılması için oluşturulmuştur. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde standartların oluşturulması da çok önemli bir husustur. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ilk 100 fiilin belirlenmesi çalışmasının yapılmadığı görülmüştür. Amacımız bu eksikliğin giderilmesine yardımcı olmaktır. Betimsel tarama yöntemiyle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan 4 dil seti incelenmiş ve fiillerin kullanım sıklığına ve ortaklık derecelerine bakılmıştır. Örneklem olarak Gazi TÖMER, İstanbul, Yedi İklim, Yeni Hitit A1 düzeyi ders ve çalışma kitapları seçilmiştir. Bu dil öğretim setlerinde kullanılan fiiller sayısal incelemeye tabi tutulmuş ve eksiklerin tamamlanması için Almanca, Fransızca ve İngilizce ile karşılaştırma yapılmış, böylelikle ilk 100 fiilin belirlenmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the internet in Turkish learning has been increasing gradualy with rising of global interaction. The quality of verbs which are used in basic level materials is very important for new learners of Turkish. Teaching language of A1 level which is intended to daily life fields will be easier with frequently used verbs. Common Europian Application Framework for Languages has been formed for making language teaching according to definite standards. Forming standards in Teaching Turkish as a Foreign Language is very important issue. It has been seen that there is not a research about Identifying first 100 verbs in Teaching Turkish as a Foreign Language. Our aim is to be helpful for making up this shortage. 4 language sets used for Turkish teaching as a Foreign Language have been examined by descriptive survey model and it has been looked to verbs usage frequency and their association status. As a sample , A1 level lesson and workbooks of Gazi TÖMER , Istanbul , Yedi Iklim , Yeni Hitit publications were choosen. The verbs used in these language teaching sets have been subjected to numerical research and to make up shortages it has been compared to German,French,and English so it has been possible to identify the first 100 verbs.