Ortaokul müzik derslerinde ud çalgısının kullanımına yönelik yaklaşımlar ve etkinlik düzeyleri
Approaches and evaluation levels for ud use in secondary school music lessons
  1. Tez No: 576483
  2. Yazar: TOLGA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gerçekleştirilen bu araştırma: İlköğretim ikinci kademe (5. 6. 7. ve 8. sınıflar) müzik eğitiminde udun kullanılmasına yönelik öğrenci görüşlerini saptamak, ayrıca udun müzik derslerinde kullanılma durumları, bu durumlarla ilgili gerek öğretmenlerin gerekse de öğrencilerin sorunlarını ve bu sorunlara ilişkin çözüm yollarını belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma da betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma doğrultusunda öğrenci görüşlerini almaya yönelik olarak alanında uzman üç öğretim görevlisinin görüşü alınarak anket formu hazırlanmış, hazırlanan anket formu Şanlıurfa Viranşehir'de MEB'na bağlı ilköğretim okullarında okuyan öğrencilere ve müzik öğretmenlerine uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda, müzik derslerinde ud çalgısının öğrenciler ve müzik öğretmenleri tarafından nasıl, ne sıklıkla ve ne ölçülerde kullanıldığı, bununla birlikte öğrencilerin ud çalgısına karşı tutumları tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında yapılan anket uygulaması sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda; ud çalgısının öğrenciler ve müzik öğretmenleri tarafından yeterli ve etkin bir çalgı olarak kabul gördüğü, gerek öğrencilerin gerekse de müzik öğretmenlerinin ud çalgısının değişik yapıda ki şarkıların öğretiminde ve müziği sevdirmede kullanılabileceği gibi ders dışı pek çok sosyal etkinlikte de kullanılabilecek etkinlikte bir çalgı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the views of students (fifth-, sixth-, seventh- and eighth-grade students) about the use of oud, which is one of the traditional instruments of Turkish Art Music, in music education, to find out problems faced by both teachers and students and to suggest some potential solutions for these problems. Descriptive scanning model was used in this research. In order to get the views of students, a questionnaire was prepared by taking the opinions of three lecturers who were experts in their fields. Then, the questionnaire form was applied to students and music teachers affiliated with the Ministry of National Education in elementary schools in Viranşehir, Şanlıurfa. Consequently, how often and to what extent the oud instrument was used by students and music teachers in music classes were determined as well as students' attitudes towards the oud instrument. In accordance with the obtained information as a result of the questionnaire conducted within the scope of the research, it was determined that the oud instrument was accepted as an adequate and effective instrument by students and music teachers and that the oud instrument could be used in many extracurricular and social activities to teach different kinds of songs and to help students love music.