Maksimal aerobik hızın belirlenmesinde kullanılan farklı yöntemlerin geçerliliğinin araştırılması
Different modalities to predict maximal aerobic speed: Study of validity
- Tez No: 576507
- Danışmanlar: DOÇ. MUTLU CUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma maksimal aerobik hızın (MAH) belirlenmesinde kullanılabilecek farklı yöntemlerin iyi antrenmanlı amatör futbolcularda geçerliliğini araştırmayı ve çıktıları modellemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar aktif olarak spor yapan (en az 3 yıllık futbol antrenman geçmişine sahip) 18 amatör erkek futbolcudan (yaş: 18.3±0.5, boy uzunluğu: 177.7±6.4 cm, kilo: 70.4±8.5 kg ve BKİ: 22.3±1.9) oluşmuştur. Grup en az 72 saat aralıklarla, test gününe en az 24 saat kala zorlayıcı egzersize ya da bir eyleme dâhil olmadan, randomize sıralanmış dört ayrı test periyoduna (Yoyo IR1, 20-MKT, 5 dakika ve Universite de Montreal track test (UMTT)) katılmıştır. Yoyo IR1 ve 20- MKT testleri tamamlandığında ulaşılan son hız; 5 dakika ve 1200m testlerinde görülen ortalama hız kişinin MAH değeri kabul edildiğinde ve önceki çalışmalarda önerilen eşitlik modelleri kullanılıp MAH tahmin edildiğinde, UMTT den alınan MAH değerleri ile ilişkileri ve ortalamalar arasındaki farkın anlamlılığı incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde alfa 0.05 olarak alınmıştır. Değişkenlerin homojenitesi ve normal dağılımları kontrol edilmiş, tanımlayıcı istatistik bilgileri verilmiştir. İkili ve üzeri karşılaştırmalarda sırasıyla Paired Samples t Test ve Repeated Measures ANOVA kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson's r ile test edilmiştir. Testlerin sonuçları kullanarak UMTT MAH değerinin tahmin edilebilmesi için çoklu regresyon analizi kullanılarak eşitlik modelleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the validity of different modalities that can be used to detect maximal aerobic speed (MAS) in well trained amateur soccer players and to model the outputs. 18 amateur male soccer player with at least 3 years of exercise background constituted the sample (age: 18.3±0.5, stature: 177.7±6.4 cm, weight: 70.4±8.5 kg and Body mass index: 22.3±1.9 ). Players attended four different randomly assigned testing sessions, at least 72 h apart between two sessions, without being involved in any exhausting exercises 24 h prior to the test (Yoyo IR1, 20m shuttle test (20-MST), 5 minutes Time Trial (5min TT) and Universite de Montreal track test (UMTT)). The significance of the difference and the relationship between values of UMTT MAS and estimated MAS values from Yoyo IR1 and 20-MST final speed, 5 min TT and 1200m tests mean speed, and from the equations that was suggested in former studies were examined. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics. The significance level was set at 0.05. Homogeneity and distribution of the variables were checked and descriptive statistical informations were provided. While comparing two and more variables, respectively Paired Samples t Test and Repeated Measures ANOVA were used. The correlation between the variables were tested using Pearson's r test. Multiple regression analysis was used to extract equation models by using test results to estimate UMTT MAS value.