Dede Korkut Hikâyeleri'nin özgecilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation with regard to alturism in stories of Dede Korkut
- Tez No: 576575
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ahlâk felsefesi açısında önemli olan“özgecilik”düşüncesinin felsefe tarihi içerisindeki yeri ve öneminden yola çıkarak Türk Kültür Tarihi'nin önemli eserlerinden Dede Korkut Hikâyeleri'nde özgeci eylem örneklerini ortaya koymaktır. Aynı zamanda yaygın olarak salt edebi bir metin biçiminde değerlendirilen Dede Korkut Hikâyeleri'nin Ahlâk felsefesi unsurları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü konuya giriş niteliğindedir. Giriş bölümünde çalışmanın sayıtlıları, sınırlılıkları, konuya ilişkin diğer çalışmalar ve problem durumu hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışmanın temel kavramları olan ahlâk, etik ve özgecilik hakkında temel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde çalışma kapsamındaki özgecilik düşüncesinin felsefe tarihinde filozoflar tarafından nasıl ele aldığı araştırılmış ve filozofların düşüncelerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde çalışmanın temel konusu olan Dede Korkut Hikâyeleri ve hikâyeler içerisindeki özgecilik düşüncesi örnekleri ele alınarak özgecilik düşüncesi açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın sonucu yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the examples of altruistic acts in the Dede Korkut Stories which is one of the important works of Turkish Cultural History, by evaluating the place and importance of“altruism”, which is an important for moral philosophy, in history of philosophy. At the same time, the moral philosophy elements of the Dede Korkut Stories, which are widely considered as a pure literary text, are tried to be determined. The study consists of five chapters. The first chapter of the study is an introductory of subject. In the introduction part, information about suppositions, limitations, other studies and the problem status are given. In the second chapter, the method of study is given. In the third chapter. The basic information about moral, ethic and altuism, which are the main terms of the study, are given. In the fourth chapter, how the idea of altruism within the scope of the study is handled by philosophers in the history of philosophy is investigated and philosophers' thoughts are given. In the fifth chapter, Dede Korkut Stories which are the main subject of the study and the examples of altruism thought in the stories were evaluated and evaluations were made in altruism. In the last chapter, the result of the study is given.