Model oluşturma etkinlikleri ile ondalık gösterim öğretiminin 6.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe karşı tutumlarına etkisi
The effect of decimal representation teaching by using model eliciting activities on 6th grade students' academic success and attitudes towards mathematics
- Tez No: 576576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı model oluşturma etkinlikleri ile ondalık gösterim öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe karşı tutumlarına etkisini incelemek ve öğrencilerin etkinlikler hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Hem nitel hem nicel verilerin bir arada incelendiği karma yöntemin kullanıldığı bu araştırma 2018-2019 öğretim yılında Ankara ili Sincan ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 71 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubunda 36 ve kontrol grubunda 35 öğrenci yer almıştır. Çalışmada ön-test son-test kontrol grubu içeren yarı deneysel desen kullanılmıştır. Dört hafta süren çalışma süresince kontrol grubunda müfredattaki etkinlikler kullanılırken, deney grubunda ilgili kazanımlar derste işlendikten sonra ek olarak model oluşturma etkinlikleri kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Ondalık Gösterim Başarı Testi, Matematik Tutum Ölçeği, model oluşturma etkinlikleri sonunda yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programları yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel analizi sırasında parametrik testlerden t testinden, nitel kısmında ise içerik analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, akademik başarı ve matematiğe karşı tutum açısından model oluşturma etkinlikleri kullanılarak gerçekleştirilen öğretim sürecinin geleneksel öğretim yöntemine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Model oluşturma etkinlikleri uygulanırken öğrencilerin bazı güçlüklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Ancak bu süreçte aynı konu ile ilgili model oluşturma etkinliklerinin uygulanmasıyla, öğrencilerin karşılaştığı güçlüklerin azaldığı görülmüş ve öğrencilerin etkinliklere alışması neticesinde daha fazla sürece katıldıkları tespit edilmiştir. Yapılan öğrenci görüşmelerinde öğrencilerin model oluşturma etkinliklerini zor, uğraştırıcı ve zaman gerektiren etkinlikler olarak tanımlarken, aynı zamanda günlük yaşam içeren, eğlenceli ve zevkli etkinlikler olarak ifade ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research,by using model eliciting activities aims to examine the effects of decimal representation teaching on 6 th grade students' academic success and attitudes towards their math and detect students' thoughts about activities. This research, in which both quantitative and qualitative data is examined was conducted in 2018-2019 educational year in a public school of Sincan district with 71 students. Experimental group consists of 36 students while control group has 35. Semi-experimental research design which includes pre-test and post-test control groups were also used in the study. During this four-week study while activities which take part in curriculum were conducted on control group, as forexperimental groups model elicitng activities were used in after related courses were taught. During the course of data Decimal Presentation Achievement Test, Mathematics Attitude Scale Test and interviews held at the end of activities were used. The resulting data analyzed with help of statistical analysis programs. While t-test was used to analyze quantitative data, content analysis was used to analyze qualitative data. The findings of the research in regard to academic success and attitudes towards mathematics shows that teaching process carried out by modelling activities created a statistically significant difference in comparison with traditional teaching process. It has been also detected that students had some difficulties in the process of model eliciting activities. But in this period by practicing model eliciting activities regarding to same topic it has been seen that these difficulties lessened and students started to show more willingness for taking part in activities. In interviews students expressed that model eliciting activities are difficult, effortful,time consuming; on the other hand enjoyable, entertainig, and depending on daily life.