Matematik öğretmen adaylarının bazı matematiksel kavramları görselleştirme süreçlerinin incelenmesi: Kümeler ve fonksiyonlar
Investigation of prospective mathematics teachers' visualization process of some mathematical concepts: Sets and functions
  1. Tez No: 576577
  2. Yazar: İLKNUR GÜLŞEN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Matematik ve matematik eğitiminde görselleştirme, bu alanların kendisi kadar eskidir. Görselleştirmenin matematikteki rolüne ilişkin tartışmalar sürerken, matematiği anlamanın özünü oluşturmada etkili olduğuna dair bir uzlaşma sağlanmıştır. Matematiksel kavramlar, görsel ilişkilerin çeşitli yollarla temsil edilebilen zenginliğine sahiptir. Dolayısıyla görselleştirme matematiksel kavramların ve matematiksel kavramlar arasındaki ilişkilerin ifade edilmesinde etkili bir araçtır. Bu araştırmada matematik öğretmen adaylarının bazı matematiksel kavramları görselleştirme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmış ve bu kapsamda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin matematik eğitimi anabilim dalı 2. yılında öğrenim gören 34 matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada matematik öğretmen adaylarına matematiksel kavramların formal tanımları verilmiş ve onlardan bu tanımları göz önünde bulundurarak kavramları resmetmeleri istenmiştir. Matematik öğretmen adayları, kavramlardaki ilişki ve özellikleri çizgi ve renklerden yararlanarak temsil etmeye çalışmışlardır. Resimlerin kavramları görsel olarak temsil etmesi bakımından uygun olup olmadığı ile ilgili sınıfta tartışmalar yapılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda resimleri, kavramın görsel bir temsili olarak sınıf ve araştırmacı tarafından uygun bulunan gruplarla görüşmeler yapılmıştır. Matematik öğretmen adaylarının resimleri ve kavramları görselleştirme süreçlerine dair açıklamaları gömülü teorinin tekniklerinden faydalanılarak analiz edilmiş ve analiz sonucunda matematik öğretmen adaylarının kavramların resimlerini rastgele çizmedikleri, kavramla ilişkilendirdikleri birikimlerinden yola çıkarak çizdikleri görülmüştür. Resimlerini temsil ve tasarım açısından kendi içinde ve diğer resimleriyle sürekli karşılaştırdıkları, yetersiz buldukları resimlerini kısmen ya da tamamen değiştirdikleri gözlemlenmiştir. Tek bir resimde birden fazla kavramı temsil etmeye eğilimli oldukları, kavramların bu şekilde temsil edilmesinin daha kullanışlı olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır. Matematik öğretmen adaylarının kavramlarla ilgili diğer resimleri ya da açıklamaları ile çizdikleri kavram resimleri arasında bazı farklılıkların olduğu görülmüştür. Kavram resimlerini düşündüklerinden eksik veya fazla resmettikleri gözlemlenmiştir. Çizdikleri kavram resimleri aracılığıyla kavramlar arasında ya da kavramlar ile çizdikleri resimler arasında yeni ilişkiler keşfetmişler ve birtakım genellemelere ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Visualization in mathematics and mathematics education is as old as these fields itself. While there is an ongoing discussion on the role of visualization in mathematics, there is a consensus on the effects of visualization in building the core of understanding mathematics. Mathematical concepts have the richness of representing visual relationships in various ways. Accordingly, visualization is an effective tool in illustrating mathematical concepts and the relationships between mathematical concepts. This study aimed to examine the visualization process of certain mathematical concepts carried out by prospective mathematics teachers through qualitative research method. The participants of the study are 34 second year prospective teachers studying mathematics teaching at a public university. For the present study, formal definitions of the mathematic concepts were given to prospective mathematics teachers, and they were asked to draw pictures of these concepts by bearing these definitions in their minds. They attempted to visualize the relationships and features of concepts with the help of drawing and painting. Discussions were carried out in the classroom about whether the pictures were appropriate in terms of representing the concepts visually. Following these discussions, interviews were carried out with those groups whose pictures were determined to be suitable as the visualization of the concept by the class and the researcher. The pictures and views of the prospective mathematics teachers regarding the visualization process of the concepts were analyzed through techniques of grounded theory method. In light of the study, it was determined that the prospective mathematics teachers did not produce pictures of the concept randomly, they rather set off their pictures from the ideas they associated with the concepts. It was observed that they compared their pictures internally and with other pictures constantly in terms of representation and design, and they completely or partly changed the ones which they found lacking. It was also determined that prospective mathematics teachers tend to produce pictures that illustrate more than one concept in one representation, and they think it is more useful this way. It was observed that there were some discrepancies between the prospective mathematics teachers' pictures of concepts and their previous pictures and their explanations regarding these concepts. It was also observed that there are either more or less pictures than they plan to draw in the beginning. Through their pictures of concepts, the prospective mathematics teachers discovered new relationships among concepts, or between concepts and pictures, and made some generalizations.