Effects of organization culture and working conditions on job satisfaction and turnover rate in shipyards
Tersanelerde örgüt kültürü ve çalışma koşullarının iş tatmini ve işgücü devir oranı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 815491
  2. Yazar: SELAMİ YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ZAFER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mevcut araştırmalar, iş devir hızının yüksek olması sonucunda işyerlerinin verimliliğinde ciddi bir düşüş olduğunu gösteriyor. Ayrıca eğitimli ve tecrübeli personelini kaybeden işletme, örgüt kültürünü oluşturmada sıkıntı çekecektir. Böylece piyasadaki varlıkları sıkıntılı hale gelecektir. Bu kurum özellikle tersaneler gibi zorlu çalışma koşullarının olduğu ve çalışan kaybının maliyetinin yüksek olduğu sektörlerde daha da önem kazanmaktadır. Ancak literatüre göre“Çalışma Koşulları”,“İşten Ayrılma Niyeti”,“Örgüt Kültürü”ve“İş Doyumu”son yıllarda kurumların sıklıkla atladığı konular arasında görünmektedir. Zira tersane sektöründe iş motivasyonu türleri ile işçi profili arasındaki ilişki henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, tersanelerde örgüt kültürü ve çalışma ortamının iş tatmini ve yüksek devir oranları konusunu nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda birincil iş motivasyonu türünü belirlemeyi ve tersane işçilerinde iş tatmini türleri ile çalışan profili arasındaki ilişkileri keşfetmeyi amaçlamıştır. Araştırma iki ana tersane sanayi bölgesinde yer alan tersanelerde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 402 kişiden görüşme yöntemiyle anket verileri toplanmıştır. Oluşturulan hipotezler Jamovi programı ile analiz edilmiştir. İş doyumunun cinsiyete göre farklılık göstermesi ve Türk tersanelerinde klan kültürünün en öne çıkan örgüt kültürü olması en belirgin bulgular olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
According to recent studies, this high turnover rate has a devastating effect on workplace efficiency. In addition, the company will struggle to develop its corporate culture without its former trained and experienced employees. Thus, their existence in the market will become troubled. This institution becomes more vital especially in sector with challenging working conditions such as shipyards and where the cost of employee loss is high. However, according to literature“Working Conditions”,“Intention to quitting job”,“Organization Culture”and“Job Satisfaction”seem to be among the issues that institutions frequently have skipped in the last decades. Consequently, there has been a lack of research into how different forms of work motivation affect worker profiles in the shipbuilding industry. The goal of this research is to learn more about how shipyards' organizational culture and working conditions contribute to dissatisfaction among workers and the problem of excessive turnover. This study also aimed to identify the primary type of work motivation and explore relationships between types of job satisfaction and worker profile in shipyard workers. The research was conducted in shipyards located in two main shipyard industrial zones. Within the scope of the research, survey data were collected from 402 people by interview method. The hypotheses created were analysed with the Jamovi program. Among the most notable discoveries are the gender differences in job satisfaction and the predominance of a clan culture in the workplace at a Turkish shipyard.