Türkiye'de kadın girişimciliği
Türkiye'de kadin girişimciliği
  1. Tez No: 234752
  2. Yazar: ÖZLEM KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Girişimcilik kavramı temel olarak ele alınmakta ve bu temel üzerinden kadınların çalışma hayatındaki yeri ve girişimcilik faaliyetleri incelenmektedir. Bununla ilgili olarak ülkemizde ve Dünya ülkelerinde kadın girişimciliği ve Kadın girişimciliğini teşvik eden çalışmalar incelenerek karşılaştırılmış ve Türkiye'nin Kadın Girişimciliği konusundaki durumu çeşitli boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışma son yıllarda kadın girişimciliğinin neden yükseliş gösterdiğinin cevabını aramaktadır. Bu amaçla yapılan araştırmada kadın girişimciliğinin yükseliş nedenleri sorusunun cevabı ve Türkiye'nin Kadın girişimci profili belirlenmeye çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, entrepreneurship concept treated basicly. On this base we examine location of women in business and entreprenuial activities. We compare woman entrepreneurship activities and promotional executions between Turkey and The World, we explain capacity of Women Entrepreneurship in Turkey with different dimensions and seek to find an answer to Women Entrepreneurship?s growing question. We prepare a questionnaire about this question and attempt to determine Turkey?s woman entrepreneurs profile.