Tek mimari yapı görünümlerinin resimsel yüzeylerde imge olarak kullanımı
Use of single architectural structures as images on pictorial surfaces
  1. Tez No: 576655
  2. Yazar: ALİSEYDİ KÖSEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bireyler geçmişten günümüze kadar barınmaya ihtiyaç duymuş, toplum ve çevrenin gereksinimleri doğrultusunda çeşitli kültürel evler inşa etmişlerdir. Yapılan bu kültürel evler, malzeme ve biçim bakımından zenginlik göstermektedir. Farklı malzemelerden yapılan yüzey ve görünüm açısından zenginlik gösteren kerpiç yapılar, farklı alanlara mal olup birçok sanatçıyı etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı tek mimari yapıları resimsel açıdan irdeleyip, imgeleştirme yolu ile resimsel ifadeye dönüştürmektir. Araştırma sürecinde; dergi, makale, tez, kitap ve koleksiyon eser dergilerinden veriler elde edilip literatür taraması yapılmıştır. Tez kapsamında, tek mimari yapıları resimlerinde kullanan Batılı ve Türk sanatçılar incelenmiştir. Sanatçıların tek mimari yapıları resimlerinde peyzaj içinde bir öğe olarak veya çalışmanın merkezinde kompoze ettikleri görülmüştür. Resim sanatında geçmişten bu yana sanatçılara konu olan tek mimari yapılar, sanatçıların yaşantıları, görüşleri, düşünceleri süzgecinden çıkarak resimsel yüzeylerde kendini imge olarak bulmuştur. Bu tez çalışması beş bölümden oluşup, birinci bölümde tezin amaç, önem, problem durumu gibi konulara değinilmiş, ikinci bölümünde kavramsal çerçeve ile ilgili araştırmalar yapılmış, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmış ve dördüncü bölümde ise tez kapsamında yapılan uygulamaların gelişim süreci, uygulamalar ve çözümlemelerine yer verilmiştir. Araştırmanın son başlığı olan beşinci bölümde ise literatür araştırması ve uygulamalar hakkındaki sonuçlara değinilmiştir. Taramalarla birlikte Malatya Kadı İbrahim Köyü ve çevresindeki eski ve terk edilmiş yapıların önce eskizleri yapılmış sonra çalışma tuval üzerinde çalışmaların asılları yapılmıştır. Yapılan ev eskizleri ilk aşamada belirli bir düşünce süzgecinden geçmiş sonra asıl çalışmalara dönüştürülmüştür. Uygulama çalışmaları eskizlerden ve on tuval resminden oluşmaktadır. Uygulamaların genelinde gökyüzünde kullanılan hareketli fırça vuruşları ile izleyicinin gerçekçi düşüncelerini sorgulamasına sebep olmuştur. Araştırmacının uygulamaları üzerinde kullandığı konunun temeli kerpiç yapıların terkedilmesi, geleneksel yapıların yok olması ve bu durumun araştırmacı tarafından yaşanmasıdır. Uygulamaları üslup açısından düşünecek olursak yaşanmış olan bu durumu araştırmacı plastik ve duygusal yönden izleyiciye tuval yüzeyinde güçlü bir imge ile aktarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kösem Aliseydi, Use of Single Architectural Views as Images on Pictorial Surfaces, Master Thesis, Malatya,2019 Individuals needed shelter from past to present and built various cultural houses in line with the needs of society and the environment. These cultural houses are rich in material and form. The mudbrick structures, which are rich in surface and appearance and are made from different materials, have been associated with different areas and have affected many artists. The aim of this study is to examine single architectural structures from a pictorial perspective and to transform them into pictorial expression by means of visualization. During the research process; data were obtained from journals, articles, thesis, books and collections and literature reviews were made. Within the scope of the thesis, Western and Turkish artists using single architectural structures in their paintings are examined. In their paintings, it was seen that the artists created single architectural structures as an element in the landscape or in the center of the work. The only architectural structures that have been the subject of artists since the past in the art of painting, their lives, views and thoughts have come out of the filter and found themselves as images on the pictorial surfaces. This thesis consists of four chapters. In the first part, the aim, importance and problem status of the thesis are mentioned, in the second part, the researches related to the conceptual framework are made, in the third part the method of the research is explained and in the fourth part the development process, applications and analysis of the applications within the thesis are given. In the last section of the research, the results of literature research and applications are mentioned. With the scans, sketches of the old and abandoned buildings in and around Malatya Kadı İbrahim Village were made and the work was transformed into applications on canvas. The house sketches were first passed through a certain filter of thought and then turned into actual works. Application works consist of sketches and ten canvas paintings. In general, moving brush strokes used in the sky caused the audiance to question their realistic thoughts. The subject of the researcher's practice is the abandonment of adobe structures the destruction of traditional structures and the fact that this is experienced bythe researcher. If we consider the practices in terms of style, this situation to the viewer in a plastic and emotional way with a strong image on the canvas surface.