Kent parklarının kullanım olanaklarının engelliler açısından irdelenmesi: İstanbul ili Zeytinburnu ilçesi Çırpıcı Şehir Parkı Örneği
An exemination of urban park facilities for disabled people: the case of Zeytinburnu Çırpıcı City Park in İstanbul
- Tez No: 576669
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Çırpıcı Şehir Parkı'nda, kent parklarının kullanım olanaklarının engelliler açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Tez çalışmasının ana materyalini; İstanbul İli Zeytinburnu İlçesi sınırları içerisinde yer alan Çırpıcı Şehir Parkı oluşturmaktadır. Çalışma; arazi gözlemleri ve konu ile ilgili literatürlere dayalı olarak Çırpıcı Şehir Parkı'nda engellilere yönelik dış mekân kullanım standartlarları araştırılmıştır. Ulaşılabilirlik (park girişi, yaya yolu, merdiven, rampa, otopark), peyzaj donatı elemanları (oturma elemanı, işaret ve yönlendirme levhası, aydınlatma elemanı, çöp kutusu, halka açık telefon, posta kutusu, su öğesi), kullanım ve aktivite (çocuk oyun alanı, spor alanı, oturma alanı, tuvalet) çevreleme elemanları (bitkisel ve yapısal sınırlayıcılar) çerçevesinde çeşitli ölçümler yapılarak, görsel materyallerle desteklenmiş ve engellilere yönelik dış mekân standartlarına uygunlukları bakımından analiz edilerek sorgulanmıştır. Bulgular kapsamında engellilere yönelik sorunlar değerlendirilerek mevcut durumun iyileştirilmesi için çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, sadece engelli bireyler için değil herkes için tasarımın ön planda tutulmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, there is made an analysis on the features that city parks offer for disabled people. Çırpıcı City Park, found at Istanbul county Zeytinburnu district, is taken into account as the main structure of this thesis. A research on outdoor usage areas for disabled people is made from field observations at Çırpıcı City Park. This work includes related literature as reference. By taking different measurements for floor elements (park entrance, pedestrian way, staircase, ramp, parking lot), landscape equipments (seating, direction and sign boards, lightning equipment, waste bin, toilet, play equipment, sports area, water features) and boundary elements (vegetation and physical boundaries), results have been extracted. The results have been supported with visual materials and evaluated for outdoor standards on disabled people areas. Analyzing the problems and evaluating the results was the key to advising possible solutions in order to improve the situation for disabled people. As a result, the importance of landscape design has been emphasized not only for disabled people but for everyone going to public parks.