Karakaş koyunlarının döl verim özellikleri ile serum FSH düzeylerine ait kimi parametre tahminleri
- Tez No: 57667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
7. ÖZET Bu araştırmada. Yüzüncü Yıl üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermayesine ait isletmedeki Karakas koyunlarının 1991-1995 yılları arasındaki döl verim özellikleri (doğum oranı, KAKBDKS» DKBDKS, gebelik üretkenliği ve gebelik etkenliği) ile 51 bas Karakas koyununun doğum sonrası anöstrüs dönemdeki serum FSH düzeyleri belirlenmiş ve 1995 yılındaki serum FSH düzeyi ile döl verim özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hormon düzeyleri 1995 yılı Subat-Nisan aylarında doğuran koyunlardan doğumdan sonra 21. günde ve ardından her 15 günde bir defa olmak üzere toplam 5 dönemde (21, 36, 51, 66 ve 81. günlerde) toplanmış kan örneklerinden analiz edilmiştir. Hormon analizleri Radioimmu noassay (RIA) yöntemine göre Gamma counter (Isocomp I) 'de yapıl mıştır. Koyunlarda döl verim özellikleri olarak doğum oranı (%), KAKBDKS, DKBDKS, gebelik üretkenliği (kg) ve gebelik etkenliği (kg) ele alınmıştır. Koyun yasının doğum oranı üzerine etkisi önemli (P0.05) bulunmuştur. Yıl faktörü ele alınan bütün döl verim özellikleri için çok önemli (P0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, some reproductive characteristics (fertili ty, fecundity, litter size, gestation productivity and gestation efficiency) of Karakas ewes maintained in farm of Agriculture Faculty of Yüzüncü Yıl University were examined, and serum FSH levels in postpartum anoestrus period of 51 Karakas ewes were determined. In addition, the relationship between reproductive characteristics in 1995 year and serum FSH level was estimated. Hormonal concentrations were analyzed from ewes parturing in February-April 1995 in the 21 th day of postpartum and one time each fifteen days under total five control (21, 36, 51, 66 and 81 th days of postpartum). Hormone analyses were conducted in Gamma counter (Isocomp I) according to Radioimmunoassay (RIA) method. As the reproductive characteristics in ewes fertility {%) » fecundity, litter size, gestation productivity (kg) and gestation efficiency (kg) for ewes were examined. The effect of age of ewe on fertility and gestation productivity was found significant (P0.05). Year factor occured very significant (P0.05). However, the effects of blood sampling period and live weight on serum FSH level were found significant (P0.05). The regression coefficients for breeding values according to the reproductive criteria (fertility, fecundity, litter size and gestation productivity) in ewes which determinated serum FSH levels were positive but statistically no significant in FSH1 only.