SPL-CMM: Software product line capability maturity model
YÜH-YOM: Yazılım ürün hattı yetenek olgunluk modeli
  1. Tez No: 576679
  2. Yazar: RECEP BORA ÇALIŞKANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Pazara çıkış zamanını kısaltmak ve müşterilere ürün aileleri sunmak çok önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, yazılım ürün hatlarının kullanımı popülerlik kazanmaktadır. Yazılım ürün hatlarının sürekli iyileştirilmesi kazanımları azami seviyeye çıkarmak için önemlidir. Bu tez, kuruluşlara nerede olduklarını ve kazançları artırmak için kendilerini nasıl geliştirebileceklerini gösterecek bir araç olarak hizmet edebilecek bütüncül bir yazılım ürün hattı olgunluk değerlendirme yaklaşımı önermektedir.
Özet (Çeviri)
Reducing time to market and offering families of products to customers have become more and more important. In this context, software product line approach has been gaining popularity. To maximize the benefits, it is important to improve the software product line continuously. This thesis proposes a holistic software product line maturity assessment approach that can serve as an enabler to let organizations see where they are and how they can improve themselves to increase the benefits.