Endodontik kavitesi olan süt azı dişlerinde CAD-CAM ve kompozit restorasyonların kırılma direncine olan etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro comparison of the effect of CAD-CAM and composite restorations on fracture resistance in primary molars with endodontic cavities
- Tez No: 969003
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pulpotomi uygulanmış süt azı dişlerinde geleneksel kompozitler kullanılarak elde edilen restorasyonlarla, CAD-CAM sistemleri kullanılarak kişiye özel olarak hazırlanan endokuron restorasyonlarının kırılma dirençlerini karşılaştırmak ve değerlendirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 adet çekilmiş üst süt ikinci azı dişi dahil edilmiştir ve dişler farklı restorasyon materyallerine göre 4 gruba (n=10) ayrılmıştır: Geleneksel Kompozit Rezin, Frezelenebilir Rezin Matriks Seramik, Frezelenebilir Kompozit ve 3B Yazdırılmış Reçine. Örneklere pulpotomi prosedürü uygulanmış, endokuron restorasyonları için kaviteler hazırlanmıştır. Geleneksel kompozit rezin kullanılarak ilk gruba kompozit restorasyon uygulanmış, diğer gruplar için CAD-CAM sistemleri kullanılarak frezelenebilir bloklardan hazırlanan ve 3B yazdırılan restorasyonlar kişiye özel olarak üretilmiş ve simantasyonları gerçekleştirilmiştir. Restorasyonların kırılma dirençlerini ölçmek için tüm örneklere Universal Test Cihazı kullanılarak kırık oluşana kadar kuvvet uygulanmıştır. Parametrelerin karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanılmıştır. Anlamlılık p<0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Frezelenebilir Rezin Matriks Seramik Blok grubunun kırılma direnci, Geleneksel Kompozit Rezin ve 3B Yazdırılmış Reçine gruplarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). Frezelenebilir Kompozit Blok grubunun kırılma direnci, 3B Yazdırılmış Reçine grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). Diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Test edilen materyallerin çocuklarda bildirilen ortalama çiğneme kuvvetlerine dayanabildiği gözlemlenmiş ve CAD-CAM sistemleri kullanılarak kişiye özel olarak hazırlanan endokuron restorasyonlarının süt dişleri için kullanılabilineceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare and evaluate the fracture resistance of restorations obtained using conventional composites in pulpotomized primary molars with endocrown restorations prepared individually using CAD-CAM systems. Materials and Methods: 40 extracted maxillary second primary molars were included in the study and the teeth were divided into 4 groups (n=10) according to different restoration materials: Conventional Composite Resin, Millable Resin Ceramic, Millable Composite and 3D-Printed Resin. Pulpotomy procedure was applied to the samples and cavities were prepared for endocrown restorations. Composite restoration was applied to the first group, and custom-made restorations prepared from millable blocks using CAD-CAM systems and using 3B printer were cemented. In order to measure the fracture resistance of the restorations, force was applied to all samples until fracture occurred using the Universal Testing Machine. Oneway Anova test was used in the comparison of the parameters and Tukey HDS test was used to determine the group causing the difference. Significance was assessed at p<0,05. Results: The fracture resistance of the Millable Resin Ceramic Block group was found to be statistically significantly higher than the Composite Resin and 3D-Printed Resin groups (p<0,05). The fracture resistance of the Millable Composite Block group was found to be statistically significantly higher than the 3D-Printed Resin group (p<0,05). No statistically significant difference was found between the other groups (p>0,05). Conclusion: It was observed that the tested materials could withstand the average chewing forces reported in children and it was shown that custom-made endocrown restorations for the primary teeth using CAD-CAM systems can be used.