Farklı fen başarısına sahip ortaokullardaki öğrencilerin fen başarısını yordayan değişken modellerinin incelenmesi
Investigation of variable models predicting science achievement of students in schools having different science achievement level
  1. Tez No: 576707
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı fen başarısı farklı olan okullarda okuyan 6.sınıf öğrencilerinin fene yönelik tutumlarının, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin, fen öğretimi hakkındaki görüşlerinin ve sosyo-ekonomik statülerinin fen başarısına etkisini araştırmaktır. Çalışma 2018-2019 öğretim yılı birinci döneminde Kocaeli ili İzmit ilçesindeki, fen başarısı yüksek üç okulda okuyan 370 ve fen başarısı düşük üç okulda okuyan 249 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Fene Yönelik Tutumlar Ölçeği”,“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği”,“Fen Öğretimi Hakkındaki Görüşler Ölçeği”ve Sosyo-ekonomik Statü ölçeği kullanılmıştır. Her bir ölçme aracının altındaki alt boyutlarının belirlenmesi için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda Fene Yönelik Tutumlar Ölçeğinin dört alt boyutu, Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeğinin iki alt boyutu, Fen Öğretimi Hakkındaki Görüşler Ölçeğinin üç alt boyutu olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin fen başarıları için Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde ortak olarak yapılan fen bilimleri 1.yazılı notları kullanılmıştır. Her bir okul türü için çoklu lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda fen başarısı düşük okullardaki öğrencilerin fen başarılarını etkileşimli sınıf ortamı ve fen ile ilgili benliğin olumlu yönde, fen bilimleri dersi uygulamalarının ise olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Diğer taraftan fen başarısı yüksek okullarda okuyan öğrencilerin fen başarılarını fen ile ilgili benlik ve SES'in olumlu yönde fen bilimleri dersi uygulamaları ve okul dışı fennin olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Bu sonuçlara dayalı olarak fen eğitimi için gerekli öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to investigate the effect of 6th grade students' attitudes towards science, reflective thinking skills towards problem solving, views on science teaching and socio-economic status on their science achievement in schools with different science achievement levels. The study was carried out with 370 students in high achieving schools and 249 students in low achieving schools. Correlational research method was used.“Attitudes towards science scale”,“reflective thinking skills towards problem solving scale”,“views on science teaching scale”, and“socioeconomic status scale”were used as data collection tools. According to the results of exploratory factor analyses, four subscales under attitudes towards science scale, two subscales under reflective thinking skills towards problem solving scale, three subscales under views on science teaching scale were found. A science achievement test, which was administered throughout the schools in the city for 6th grade students, was used as science achievement measure. Multiple linear regression analyses were performed for each school type. According to the results, it was found that while interactive classroom environment and self concept in science affected students' science achievement in a positive direction, science lesson applications affected their achievement in a negative direction in low achieving schools. On the other hand, while self concept in science and socio-economic status were found as affecting students' achievement positively, science lesson applications and science outside school were found as affecting their achievement negatively in high achieving schools. Recommendations for science education were discussed according to these findings.