Factors Influencing Teachers' Professional learning: A Study of Turkish EFL Teachers
Öğretmenlerin mesleki öğrenmelerini etkileyen etkenler: İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerle bir çalışma
- Tez No: 576724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin temel amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenleri profesyonel anlamda etkileyen etkenleri (a) öğretmenlerin biliş ve inancı, (b) öğretmen duyguları, (c) Öğretmen motivasyonu ve (d) bağlamsal değişkenler adlı dört faktör altında inceleyip en çok etkileyen faktörü bulmak ve cinsiyet, deneyim, çalışılan eğitim kademesi(ilkokul, ortaokul ve lise), öğrenim derecesi (lisans, yüksek lisans ve doktora) ve yaşları bakımından öğretmen öğrenmesi üzerinde farklılıklar olup olmadığını belirlemektir. Araştırma örneklemi Türkiye'de farklı illerde ve kademelerde çalışmakta olan ve çeşitli yaşlardaki 1015 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Öğretmenleri profesyonel anlamda en çok etkileyen etkenleri bulmak için Aliakbari ve Malmir (2017) tarafından İngilizce öğretmenleri için özel olarak geliştirilen İngilizce Öğretmenleri öğrenme ölçeği kullanılmıştır. Bu veri toplama aracı ile elde edilen veriler SPSS 21.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi için frekanslar, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış ve farklılıkların analizinde bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenleri en çok etkileyen faktör 3.98 ortalama ile öğretmenlerin biliş ve inançları iken bağlamsal değişkenler de 3.52 ortalama ile ikinci etkileyen faktör olmuştur. Öğretmen biliş ve inançları faktörü öğretmenlerin konuya hakimiyeti, pedagojik bilgileri, öğrenme ve öğretme deneyimleri, kişisel teorileri, öğretmen olarak yükümlülükleri, öğretmenlerin farkındalığı ve duyarlılığı, akran gözlemleri ve iç gözlemleri alt boyutlarından oluşmaktadır. Farklılıklara bakıldığında ise sadece öğretmenlerin biliş ve inancı ile deneyimleri arasında fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis was to investigate the factors influencing teachers' professional learning the most under four factors; (a) teacher cognition and beliefs, (b) teacher emotions, (c) teacher motivation, and (d) contextual variables and find out whether or not there is a difference between gender, teacher experience, teaching level (primary school, secondary school, and high school), degree (Bachelor's degree, Master's degree, and PhD), age and teaching level. The research sample consisted of 1015 teachers of English from different cities, teaching levels, and various ages in Turkey. In order to find out what factors influence English Teachers' professional learning the most, English Language Teacher Learning Scale (ELTLS) which was developed by Aliakbari and Malmir (2017) to measure only English teachers' learning was used. The data collected through this instrument was analyzed by using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 21.0). Frequencies, percentages, mean and standard deviation values were calculated for the analysis of the data, and to find out the differences, independent samples t-test and one way ANOVA were used. According to the results, teacher cognition and beliefs factor influenced teacher learning the most with a mean of 3.98 and contextual variables were the second influencing factor with a mean of 3.52. Teacher cognition and beliefs factor consists of some sub-dimensions which are subject matter knowledge, pedagogical knowledge, prior learning experience, teaching experience, personal theories, teacher commitment, teachers' awareness and sensitivity, peer observation, and self-reflection. When examined the differences it was found out that there was statistically significant difference only between teacher cognition and beliefs, and teacher experience.