Exploring dynamics between emotions and professional commitment of a language teachers: A single case study
Bir dil öğretmenin duyguları ile mesleki bağlılığı arasındaki dinamiklerin incelenmesi: Vaka çalışması
- Tez No: 933821
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye bağlamında dil öğretmenlerinin duyguları ve mesleki bağlılıkları arasındaki dinamikleri inceleyerek, mevcut literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Karmaşık Dinamik Sistemler Teorisi çerçevesinde, öğretmenlerin duygularının ve mesleki bağlılıklarının çok boyutlu doğasını ve bunların öğretim sürecindeki etkileşimlerini araştırmıştır. Karmaşık Dinamik Sistemler Teorisi'nin son dönemde öne sürdüğü gibi, öğretmen duyguları karmaşık ve çok boyutlu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, öğretmenlerin profesyonel kariyerlerini, inançlarını ve öğretim uygulamalarını etkileyen bu karmaşık sistemin iç içe geçmiş bileşenlerini ve etkileşimlerini incelemek büyük önem taşımaktadır (Agudo & Azarro, 2018). Ayrıca, güncel araştırmalar öğretmen bağlılığının, öğretim uygulamalarını ve öğrencilerin öğrenmeye katılımını etkileyen dinamik ve çok katmanlı bir unsur olduğunu vurgulamaktadır (Crosswell, 2006). Bu çalışma, Karmaşık Dinamik Sistemler Teorisi'ni temel alarak, öğretmenlerin duyguları ve mesleki bağlılıklarının öğretim ortamında nasıl etkileşime girdiğini incelemektedir. Araştırmanın gerekçesi, dil öğretiminde duyguların ve mesleki bağlılığın karmaşıklığına ve bu iki unsurun birbiriyle olan ilişkisine dayanmaktadır. Bu bağlamda, çalışma bir dil öğretmeninin duyguları ile mesleki bağlılığı arasındaki etkileşimleri keşfetmeyi hedeflemektedir. Temel amaç, çok boyutlu etkileşimler açısından bir dil öğretmeninin çeşitli duyguları ile mesleki bağlılığı arasındaki ilişkiyi araştırarak, bu iki karmaşık olgunun inceliklerini aydınlatmak ve alana katkı sağlamaktır. Araştırma, tek bir vaka çalışması tasarımını benimsemiştir. Veri toplama araçları olarak anlatılar, Deneyim Örnekleme Yöntemi, İdiodinamik yöntem ve uyarılmış hatırlamalar kullanılmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir: (1) bir dil öğretmeninin duygusal yörüngesinin geriye dönük incelenmesi, (2) altı haftalık sınıf içi duygusal dalgalanmaların gözlemlenmesi ve (3) bu duyguların mesleki bağlılıkla etkileşiminin araştırılması. Bulgular, duyguların öğretmenin geçmiş deneyimlerinin ile mesleki inançları ve öğretim yöntemleri arasında güçlü bağlantılar kurduğunu göstermiştir. Duygular ve mesleki bağlılık arasında dinamik ilişki gözlenmiş, bu ilişkide duygusal dayanıklılığın kilit bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu araştırma, dil öğretmenlerinin duygularını ve mesleki bağlılıklarını anlamanın, pedagojik uygulamaları ve eğitim kalitesini doğrudan etkilediğini vurgulamaktadır. Sonuçlar, öğretmenlerin duygusal dayanıklılığının ve iyi oluş hallerinin desteklenmesinin, mesleğe uzun vadeli bağlılığı teşvik etmede kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma, dil öğretmenlerinin mesleklerinde karşılaştıkları karmaşık duygusal zorlukları aydınlatarak, dil öğretimi alanındaki literatüre önemli bir katkı sağlamıştır. Gelecekteki araştırmalar için, farklı kültürel bağlamlarda benzer çalışmaların yapılması ve duygusal dayanıklılığı artıracak stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the dynamics between emotions and professional commitment of language teachers within the Turkish context, an area that remains underexplored in the existing literature. It delves into the complex relationship between language teachers' emotional experiences and their commitment to the profession, addressing a notable gap in the field. As Complex Dynamic Systems Theory recently suggested teachers' emotions are complex and multidimensional in nature, it is important to explore the nested systems and interactions of this complex system that effects teachers' professional careers, beliefs, and teaching practices (Agudo & Azarro, 2018). Furthermore, recent research emphasizes teacher commitment as a dynamic and multilayered aspect of teacher professionalism that influences teaching practices and students' engagement in their learning (Crosswell, 2006). Using Complex Dynamic Systems Theory as a framework, this study examines how teachers' emotions and professional commitment interact as interconnected, dynamic components within the teaching context. The justification for the current study is based on the complexity and interrelation of emotions and professional commitment in language teaching, which interact with other elements of their nested systems. Therefore, the current study aims to explore interactions between emotions and professional commitment of a language teacher. Mainly, the purpose of the current study was to contribute to the field by investigating the interplay between various emotions and the professional commitment of a language teacher in regard to the multidimensional interactions for the purpose of shedding light on the intricacies of the two complicated research phenomena. The current study employed a single case study design, utilizing variety of data collection tools such as narratives, Experience Sampling Method, Idiodynamic method, and stimulated recalls. To reach this aims of the study, the retrospective study of the case is aimed to explore to unravel emotional trajectory of the case to identify the emotional experiences that shaped her career, beliefs, and teaching philosophy. The study further explores the emotional fluctuations of case within the six weeks in the classroom. Next, the fluctuations of emerging emotions and interactions with professional commitment is investigated. Findings of the study provided a more profound understanding of the emotional trajectory of a language teacher, both in retrospectively and in regard to teaching emotions. The findings illustrated the way emotions ground connections between a language teacher's previous experiences and affected her beliefs about her profession. Furthermore, the research uncovered the intricate relationship between emotions and commitment, along with the system components involved. The study revealed a dynamic relationship between emotions and professional commitment, shaped by various influencing factors. The intricate relationship between the two phenomena pointed out resilience as a key component in maintaining professional commitment in the case, emphasizing the interplay of emotions and professional commitment. The study indicates the significant role of acknowledging language teacher emotions and the intricate elements of teaching, such as professional commitment, which ultimately influence their pedagogical practices and enhance educational quality. Moreover, this study underscores the critical role of emotions in shaping and maintaining language teachers' professional commitment, suggesting that supporting teachers' emotional resilience and well-being as key components to fostering long-term commitment to the profession. The study enhances the literature on language teacher emotions by offering profound insights into the intricate challenges encountered by language teachers in their professional careers.