İş güvenliği liderliği, iş güvenliği iklimi ve iş güvenliği davranışı arasındaki ilişki: Metal üretim sektöründe bir araştırma
The relationship between occupational safety leadership, occupational safety climate and safety behavior: A study in the metal production sector
  1. Tez No: 576741
  2. Yazar: HÜSEYİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE LEYLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kuruluşlardaki İSG Liderliği, Kültürü ve İkliminin iş kazaları nedenlerini anlamada ve bunları öngörmedeki önemi anlaşılmaya başlanılmıştır. Olumlu bir İSG İkliminin oluşmasında büyük etkiye sahip olan İSG Liderliği aynı zamanda İSG Davranışları konusunda da belirleyici bir rol oynmaktadır. İş güvenliği ikliminin iş güvenliği davranışı üzerine etkisi de çoğunlukla araştırılmakla beraber, iş güvenliği liderliği, iş güvenliği iklimi ve iş güvenliği davranışı arasındaki ilişki çok az ele alınmıştır. Bu çalışmadaki amaç iş güvenliği liderliği, iş güvenliği iklimi ve iş güvenliği davranışı kavramlarının birbirleri ile olan ilişkilerini incelemektir. Araştırmada iş güvenliği liderliğinin iş güvenliği davranışı üzerine etkisi, iş güvenliği iklimi aracılığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of Safety Leadership, Safety Culture and Safety Climate in understanding the root causes of occupational accidents and predicting them has started to be understood. The Safety Leadership, which has a major impact on the formation of a positive Safety Climate, also plays a decisive role in Safety Behavior. Although the effect of safety climate on safety behavior has been mostly studied, the relationship between safety leadership, safety climate and safety behavior has been rarely addressed. The aim of this study is to investigate the relationship between safety leadership, safety climate and safety behavior. In this research, the effect of safety leadership on safety behavior will be examined with the mediating role of safety climate.