Divanu Lugati't-Türk'tеki hayvan ve bitki adları üzerine karşılaştırmalı bir adbilim çalışması
Comparison onomastic research on names of animals and plants in Divanu Lugat it–Turk
  1. Tez No: 576761
  2. Yazar: KANIBEK UMURZAKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Dilbilimcileri, özellikleri adbilimcileri bu veya başka bir nesnenin, olayın ve diğer şeylerin nasıl adlandırıldığı her zaman ilgilendirir. Bazen bir ad veya bir kavram ifade ettiği şey ile sıkı bir anlam ilişkisi içerisinde iken, bazen anlam bakımından hiç ilgisiz bulunur. Biz de Divanu Lugati't-Türk'teki hayvan ve bitki adlarının neye göre adlandırıldığını tespit etmeye çalışılmıştır. Bitirme Tezimizin birinci bölümü olan Giriş bölümünde XI-XII asırlar Türkçesi'nin en önemli eserlerinden biri olan Divanu Lugati't-Türk ile ilgili geniş bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde hayvan adlarının neye göre adlandırıldığı ve yapısı incelenmiş, hayvan adlarının kökenlerini, tasnifini, günümüz Kırgızca ve Türkiye Türkçesi karşılıkları verilmiştir. XI-XII asır Türkçesi'ndeki hayvan adlarıyla günümüz Kırgız adlarının arasında birçok benzerlikler olduğu kadar, ayrılıklar da tespit edilmiştir. İkinci bölümde Divanu Lugati't-Türk'teki bitki adlarının neye göre adlandırıldığı incelenmiş, tasnifi, kökenleri verilmiş, günümüz Kırgızca ve Türkiye Türkçesi karşılıklarıyla karşılaştırılmıştır. Bu konuyu seçmemde, tez çalışmamda değerli tavsiyelerde bulunan, bilgilerini paylaşan Yard. Doç.Dr. Göksel Öztürk hocama, diğer değerli hocalarıma ve arkadaşlarıma ilgi ve yardımları için teşekkür etmek istiyorum.
Özet (Çeviri)
The people who learn onomastic are interested why these or those things are called like this way not another way. Sometimes connection between things and conceptions is come to light which they express, sometimes there is no any semantic connection between them. We also tried to find out the names of animals and plants from Divanu Lugat it-Turk. In the first part in our thesis is given general information about one of the most important work in XI-XII centuries Divanu Lugat it-Turk. İn the second part names of animals and their structure is researched by us, there is also given root of animals' names and their classification and eqivalents in Kyrgyz and Turkish languages. It is found out that there are many similarities between names of animals and plants in Turkic language of XI-XII centuries. İn the third part of our thesis is researched names of animals and the structure of their names, there is also given root of animals' names and their classification and comparison with Kyrgyz and Turkish eqivalents. I'd like to thank my supervisor, associate professor Goksel Ozturk, for his useful advice and that he had advised to choose this theme for research, and he had shared knowledge and I'd like to thank my teachers and my friends for their support and help.