YBCO (358) süperiletkeninin mıknatıslanma-sıcaklık değişiminin kritik hal çerçevesinde modellenmesi
Modeling of the magnetization-temperature change of YBCO (358)superconductor in critical state framework
- Tez No: 576776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK CUMHUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, YBCO (358) süperiletkeninin manyetik-moment sıcaklık ölçümleri ve teorik analizleri araştırıldı. Manyetik moment-sıcaklık eğrilerinin sinterleme sırasında verilen oksijen oranına bağlılığı incelendi. Numunelerin deneysel sonuçlarının incelenmesinden, Oksijen oranının değişiminin moment-sıcaklık eğrilerinin deseninde değişiklik yaptığı görüldü. Deneysel sonuçlar kritik hal modeli çerçevesinde nitel olarak tartışıldı. Oksijen oranının miktarının artmasıyla(%0, 50, 100), kritik akım yoğunluğunun büyüklüğünün sırasıyla 50, 100 ve 0 olarak değiştiği bulundu. Her numune için teorik ve deneysel en iyi uyum eğrilerinden kritik akım yoğunluğunun alan ve sıcaklık bağlılığı belirlendi. M-T verilerine en iyi uyum eğrileri elde edildi ve kullanılan parametrik değerler her bir numune için karşılaştırıldı. Sonucun literatürle uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, YBCO (358) superconductor has been investigated by means of magnetic moment-temperature measurements and theoretical analysis. Magnetic moment-temperature curves were evaluated for the dependence of oxygen ratio during sintering. From the examinations of the experimental results of the samples, the change of oxygen ratio was seen to change the pattern of moment-temperature curves. Experimental results are qualitatively discussed in the framework of the critical state model. The variation of the critical current density values from 50 to 100 and zero, caused the change in oxygen ratio from zero percent to 50% and 100 %, respectively. The field and temperature dependence of the critical current density for each sample were determined from the theoretical and experimental best-fit curves. Best fit curves were obtained for M-T data and the used parametric values were compared for each sample. It was seen that the results were consistent with the literature.