Hemşirelerin yaşlı bireye ilişkin tutumlarının bakım davranışlarına etkisi
The effects of nurses' attitudes towards elderly on caring behaviors
  1. Tez No: 576809
  2. Yazar: MÜGE BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÖZPANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin yaşlı bireylere ilişkin tutumlarının, bakım davranışlarına olan etkisinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Çalışma, Mayıs 2018-Kasım 2018 tarihleri arasında Tekirdağ ilinde bulunan üniversite ve devlet hastanesinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 400 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler“ Sosyodemografik Özellikleri ve Yaşlı Bakımına İlişkin Görüşleri İçeren Anket Formu”,“Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği”(YATÖ), ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”(BDÖ-24) kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Mann Whitney U , Kruskal Wallis-H ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan hemşirelerin yaş ortalaması 33,36±7,53 olup, %86,2'si kadın, %65,5'i evli, %94,7'si çekirdek aile tipinde ve %41'i lise mezunudur. Katılımcı hemşirelerin %59,7'si yaşlı ile aynı evde yaşamış, %80,5'i çalışma yaşamında yaşlı bireye bakım vermiştir. Katılımcıların %84,5'i personel sayısındaki yetersizliğin yaşlı bakımı etkilediğini ve %72,7'si eğitimlerde yaşlı bakımına ilişkin konuların yeterli olmadığını ifade etmişlerdir. YATÖ toplam puan ortalaması 75,56±10,61, BDÖ-24 toplam puan ortalaması 4,96±0,57 olarak bulunmuştur. Her iki ölçek ve alt boyut puanları cinsiyet ve aile tipinden etkilenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to be carried out with descriptive method in order to evaluate the effects of nurses' attitudes towards elderly people on caring behaviors. The study was carried out between May 2018 and November 2018 with 400 nurses accepting to participate in the study and working in the university and public hospitals in Tekirdağ. The data were obtained by face-to-face interview method using the“Questionnaire on Socio-demographic Characteristics and Views on Elderly Care”,“Ageism Attitude Scale”and“Caring Behaviors Scale”. In the evaluation of the data, percentage, mean, Mann–Whitney test, Kruskal Wallis-H test and correlation analysis were used. The mean age of the nurses who participated in our study was 33.36±7.53 years, and 86.2% were women, 65.5% were married, 94.7% lived in a nuclear family and 41% were high school graduates. 59.7% of the participating nurses lived in the same house with the elderly, and 80.5% of them gave care to the elderly people in their working life. 84.5% of the participants stated that the insufficiency in the number of staff affected the elderly care, and 72.7% stated that the topics related to the elderly care were not sufficient in the trainings. The mean total score obtained from Ageism Attitude Scale (AAS) was 75.56±10.61, and the mean total score obtained from Caring Behaviors Scale-24 (CBS-24) was 4.96±0.57. Both scale and sub-dimension scores were not affected by gender and family type (p>0.05).