Kalp yetersizliği hastalarının psikososyal uyumlarının belirlenmesi
Determination of psychosocial adjustment of patients with heart failure
- Tez No: 576810
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan bu araştırma kalp yetersizliği olan hastaların hastalığa psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi ve psikososyal uyumu etkileyen kişisel ve hastalığa ilişkin özelliklerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma; Edirne ilinde bir üniversite hastanesinde Haziran 2014 – Ocak 2015 tarihleri arasında kalp yetersizliği olan, 60 hasta ile yürütüldü. Araştırmanın verileri,“Hasta Tanıtım Formu”ve“Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR)”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programında, yüzdelik, ortalama, Mann Whitney U testi, Kruskal-Walis H testi, Spearman Rho Korelasyon Katsayısı tekniği kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri p0.05). Hastaların psikososyal uyumu ile yaş, çocuk sayısı, teşhis süresi, kalp yetersizliği sınıflaması (NYHA) ve hastaneye yatış sayısı değişkenleri arasında orta düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki olduğu belirlendi. Hastaların yaş, çocuk sayısı, teşhis süresi, kalp yetersizliği sınıflaması (NYHA) ve hastaneye yatış sayısı arttıkça hastalığa psikososyal uyumlarının kötüleştiği bulundu. Bu araştırmanın sonucunda; kalp yetersizliği olan hastalarda hastalığa psikososyal uyumu arttırmak için kişisel (ileri yaş, kadın cinsiyet vb.) ve hastalığa ilişkin (teşhis süresi, NYHA evresi vb.) faktörler göz önünde bulundurularak uyumu arttıracak eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross sectional study was carried out to evaluate the psychosocial adjustment of the patients with heart failure and to determine the personal and disease-related features affecting psychosocial adjustment. The study was concducted 60 patients with heart failure in a university hospital in Edirne, between June 2014 and January 2015. The data of the study were collected using 'Patient Information Form' and 'Psychosocial Adjustment to Illness Scale-Self Report (PAIS-SR)'. In the evaluation of data in the SPSS 22.0 program, percentage, mean, Mann Whitney U test, Kruskal-Walis H test, Spearman Rho Correlation Coefficient were used. The value of p0.05). There was a moderately positive linear relationship between the psychosocial adjustment of the patients and age, number of children, duration of diagnosis, classification of heart failure (NYHA) and number of hospitalizations. It was found that the psychosocial adjustment of the patients worsened as the age, number of children, diagnosis time, classification of heart failure (NYHA) and number of hospitalization increased. As a result of this study; in order to increase psychosocial adaptation to the disease in patients with heart failure, it is recommended to organize training programs that will increase compliance by taking into account factors such as personal (advanced age, female gender, etc.) and disease (diagnosis period, NYHA stage, etc.).