Akşehir ve yöresi türkülerinin keman eğitiminde kullanılmasına ilişkin çalışma
The study on the use of Akşehir and local folk songs in violin education
  1. Tez No: 576844
  2. Yazar: EYLÜL EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, TRT repertuarında bulunan Akşehir ve yöresi sekiz türkünün Güzel Sanatlar Liseleri'ndeki keman eğitiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Akşehir ve Yöresi Türkülerinin keman eğitiminde kullanılmasının keman eğitimine katkı sağlaması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Akşehir ve yöresi türkülerinin, sağ el yay tekniklerinden“legato ve detaşe çalma”konuları, sol el teknikerinden ise“pozisyon geçişi”konuları bakımından Güzel Sanatlar Lisesi keman dersi“keman”öğretim programlarındaki kazanımlara uygun olarak incelenmiş türküler olup bu türkülerin keman dersi öğretim programlarına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of eight folk songs of Akşehir and the region in TRT repertoire in violin education in Fine Arts High Schools were investigated. It is thought that the use of folk songs of Akşehir and its region in violin education is important in terms of contributing to violin education. The songs of Akşehir and its region were studied in accordance with the achievements of the Fine Ars High School violin course in terms of“legato and detachment playing”in subjects from the right hand bow tecniques and position crossing from the left hand technician and these songs contributed to the violin course teaching programs provided.