Çalışanların makyavelist ve sinik tutumlarının örgütsel yaşamda gösterdikleri politik davranışlar ile etkileşiminin analizi: Ankara ilinde bir araştırma
Analysis of the interaction of the machiavellianism and cynical attitudes of the employees with political behaviors in organizational life: A research in Ankara
  1. Tez No: 576852
  2. Yazar: BENGİSU ÖZDEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Politik davranışlar her türlü örgütte mevcut olup, örgüte pozitif yönde katkı yapacak şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu davranışların yönetilebilmesi ise davranışın kaynağını oluşturan nedenlerin ortaya çıkarılması ve kavramın örgütsel davranış literatüründe yer alan diğer kavramlar ile ilişkilerinin tespit edilmesi ile mümkündür. Bu bağlamda, tez çalışmasının amacı, tüm dünyada işgörenler arasında yaygınlaştığı akademik çalışma sonuçlarından görülen sinik tutumlar ve önemi artmaya başlayan makyavelist tutumların politik davranış üzerindeki etkisini analiz etmek olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, Mart-Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara ilinde faaliyet gösteren bir özel şirket ve bir kamu kurumunda çalışan 262 kişiye anket uygulanmış olup, toplanan veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, makyavelist ve sinik tutumların politik davranış algısı ve bunun alt boyutları üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. İlave olarak, demografik değişkenlere göre yapılan analiz sonuçları makyavelizmin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kurumda çalışma süresi, toplam çalışma süresine göre farklılık göstermediği, ancak özel veya kamuda çalışma durumuna göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Benzer analizler sonucunda, sinizmin cinsiyet, kamu veya özel kurumda çalışma durumu, eğitim durumu, kurumda çalışma süresi ve ünvana göre farklılaştığı ancak yaşa göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, demografik değişkenlerin politik davranışlar üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik analiz sonuçları ise politik davranış algısının cinsiyet, kamu veya özel kurumda çalışma, eğitim düzeyi, kurumda çalışma süresine göre farklılaştığı ancak, yaş ve toplam çalışma süresine göre farklılaşmadığını göstermektedir. Araştırma sonuçlarının, her kurumda kaçınılmaz olarak mevcut olan politik davranışların pozitif yönde yönetilebilmesi açısından kamu ve özel kurum yöneticilerine faydalı bilgiler sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Political behaviors are present in all kinds of organizations and should be managed in a way to contribute positively to the organization. The management of these behaviors is possible by revealing the reasons that constitute the source of the behavior and identifying the relationship between the concept and other concepts in the organizational behavior literature. In this context, the aim of the thesis study is to analyze the effect of cynical attitudes and the increasing importance of machinisticist attitudes on political behavior, which are seen from the results of the academic study, which is widespread among the employees all over the world. Within the scope of the research, 262 people working in a private company and a public institution operating in Ankara between March and April 2019 were surveyed and the data collected were analyzed. The results of the analysis show that machiavelist and cynic attitudes do not have a statistically significant effect on the perception of political behavior and its sub-dimensions. In addition, the results of the analysis made according to demographic variables showed that machiavelinism did not differ according to gender, age, education level, working time in the institution, total working time, but it differed according to private or public working status. As a result of similar analyzes, it has been concluded that cynicism differs according to gender, working status in public or private institutions, educational status, working time and title in the institution but there is no significant difference according to age. Finally, the results of the analysis to determine the effect of demographic variables on political behaviors show that perception of political behavior varies according to gender, working in public or private institutions, educational level, working time in the institution but does not differ according to age and total working time. It is considered that the results of the research provide useful information to the managers of public and private institutions in order to manage the political behaviors that are inevitably present in every institution.