Çağdaş İslam düşüncesinde yenilenme perspektifleri-Arap dünyası ve Hint-alt kıtası bağlamında kronolojik bir değerlendirme-
Renewal perspectives in the modern islamic thought- a chronologial evaluation in the context of Arab world and Indian subcontinent-
  1. Tez No: 576854
  2. Yazar: SEMİHA SELCEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH ÖZPİLAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Arap dünyası ve Hint Alt Kıtası bağlamında kronolojik bir düşünce tarihi araştırmasıdır. İslam dünyasının 19. yüzyıldan itibaren Batı karşısında güç kaybedişi ve bunun ortaya çıkardığı siyasi, askeri, ekonomik, kültürel vb. sorunlara çözüm arayışı olarak başlayan süreç, temelde aynı sorunlar etrafında ancak değişen alt başlıklarla, farklı açılım ve yaklaşımlarla bugüne kadar devam etmiştir. İlk dönemdeki meseleler ve tartışmalar hala güncelliğini korurken, verilen cevaplar geleneğe ve moderniteye yaklaşım, mevcut sorunlara ilişkin değerlendirmeler, çağın ihtiyaçları ve geleceğe dönük beklentiler doğrultusunda şekillenir.İslam düşüncesinin iki asrı aşkın bir süredir devam eden bu son dönemi yirmiyi aşkın düşünürün değerlendirmeleri üzerinden siyasi bir antoloji şeklinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
“Renewal Perspectives In The Modern Islamic Thought”is a choronologial evaluation in the context of Arab world and Indian Subcontient. Islamic world losed power agaist Europa and lived political, military, economical, cultural problems ın the 19th century. Modern Islamic Thought is reviews this proses. This proses continues until today. Thinkers ın the proses named modernist and tradionalist. All thinkers suggest different solutions but anything set great store on democratic acguisitions for Islamic world. Most of them say Islam is important for the world specially in the latter day. Because humanity needs princeples and worths of Islam. And most of them say Islam is theology of liberation for world and humanity at the present time. This exploration summarise briefly last two centuries in the history of Islamic thought context evaluations of most thinkers.