Entrepreneurial decision-making in the video gameindustry: A study on entrepreneurs based in the METU Technopark
Video oyun endüstrisindeki girişimcilerin karar alma yaklaşımları: ODTÜ Teknopark'ta yerleşik girişimciler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 576963
  2. Yazar: CANSU DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA NAZLI WASTİ PAMUKSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma, video oyun sektöründeki yüksek devingenlik ve belirsizlik karşısında girişimcilerin, girişimcilik serüvenleri boyunca hangi aşamalardan geçtiklerini, hangi çevresel etmenlerin kararlarına etki ettiğini ve Sarasvathy'nin gerçekleştirme kuramının bu bağlamdaki karar-alma süreçlerini ne derecede açıkladığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, ODTÜ Teknokent'te yerleşik yirmi iki girişimci ile yarı-yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmekte ve bulgular temellendirilmiş kuram yöntemi ile yorumlanmaktadır. Bu örneklemdeki girişimciler endüstriye girdiklerindeki başlangıç koşulları ve niyetleri bakımından öğrenci girişimler, profesyonel-idealistler, işten ayrılanlar, ve deneyimli girişimciler olmak üzere dört başlıkta gruplandırılmıştır. Bulgular, girişimcilerin, girişimcilik serüvenleri boyunca temel olarak sekiz aşamadan geçtiklerini göstermektedir. Bu aşamalar, başlangıç kararı, takım oluşturma, iş modeli & ürün geliştirme, pazarlama, ağ kurma, kriz, örgütsel yapının yeniden düzenlenmesi ve takımın yeniden düzenlenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışma, girişimcilerin kararlarında gerçekleştirme yaklaşımını nedensel yaklaşımdan daha fazla benimsediklerini göstermektedir. Ancak, gerçekleştirme yaklaşımının bağlam ve kapsam olarak kullanımının farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca, gerçekleştirme yaklaşımı ile girişimcilik deneyimi arasındaki ilişkiyi inceleyen var olan yazındaki çalışmalar ile çelişen bulgular elde edilmiştir. Bu çalışmada, girişimcilerin belirsizlik ile mücadele ederken pazar deneylerini bir araç olarak kullandıklarını ve girişimcilik serüvenleri süresince belirsizlikleri tam olarak gidermek mümkün olmasa dahi, girişimcilerin kaynak bakımından zenginleştikçe karar alma biçimlerinin nedensel yaklaşıma yakınsadığı iddia edilmektedir. Çalışmanın politika açısından etkileri ulusal yenilik sistemleri merceği ile ele alınmış ve iki temel amaç ekseninde (girişimcilerin kaynaklarının attırılması ve Türkiye'de video oyun sektörü için elverişli bir ekosistem yaratılması) incelenmiştir. Söz konusu politika amaçları için çoklu seviyede bütüncül bir politika çerçevesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the phases of the journey of entrepreneurs who are faced with high dynamism and uncertainty pertaining to the video game industry, which environmental factors impact their decisions and to what extent effectuation theory of Sarasvathy can explain decision-making process in this context. To this end, twenty-two semi-structured interviews were conducted with entrepreneurs located in METU Technopark, Turkey, and findings were interpreted with grounded theory method. Entrepreneurs in this sample are grouped in terms of the initial conditions and intentions when they joined to industry. These groups are student entrepreneurs, professional idealists, job quitters and experienced entrepreneurs. The findings suggest that entrepreneurs basically go through eight phases in their entrepreneurial journeys. These phases are identified as; initial decision, team formation, business model & product development, marketing, networking, crisis, reconfiguration of organizational structure and reconfiguration of teams. The findings show that entrepreneurs use effectuation approach more than causation in their decisions. However, the context and scope of employment of effectuation approach varies. Besides, some conflicting findings are derived regarding the studies which examine the relationship between employment of effectuation and entrepreneurial experience. This study argues that, entrepreneurs use market experimentation as a tool to navigate uncertainty and although uncertainties cannot be fully resolved, and as the resources of entrepreneurs increase, their decision-making approach converge towards causation. The policy implications of this study are handled with the lens of national innovation system approach and they are examined under two aims (increasing the resources of entrepreneurs and companies and designing a favorable ecosystem for VGI in Turkey) as the main policy aims. For these policy aims, a complete policy recommendation framework is suggested at multiple levels