Girişimcilik davranışında düzenleyici odak teorisi ile planlı (Causatıon) ve doğaçlama (Effectuatıon) karar alma süreçleri arasındaki ilişkinin araştırılması: Karabük ilinde bir araştırma
Investigation of the relationship between regulatory focus theory and causation and effectuation decision making processes in entrepreneurial behavior: A study in Karabuk province
  1. Tez No: 801152
  2. Yazar: SELVER KAHRAMAN KIYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Girişimcilik günümüzde işletme kurma olarak tanımlanmaktadır. Keşfedilen bir iş fırsatından yararlanmak için kişilerin sıfırdan iş kurmaları, devren satın almaları ya da ortak olmaları girişimcilik tanımı kapsamındadır. Düzenleyici odak teorisi, bireylerin uygun amaç ve standartlara kendilerine adapte etmek için yollar aradıkları bir süreci ifade etmektedir. Doğaçlama yaklaşımı ve planlı yaklaşım Türkiye'de nadir çalışması olan iki konudur. Bu yüzden bu alana katkı sağlamak amacıyla yapılan bir çalışma olduğu aşikardır. Doğaçlama yaklaşımının pazar ve girişim oluşturma için geliştirilen ilk kavramsal modeli Sarasvathy (2001) tarafından tasarlanmıştır. Doğaçlama yaklaşımı, girişimcinin geri dönüşü olmayan kayıplarının ne olabileceğini anlayarak girişimcinin mevcut ve kontrol edilebilir araçlarının kombinasyonları ile elde edilebilecek bazı etkiler olarak görür. Planlı yaklaşım, Sarasvathy tarafından doğaçlama yaklaşımının aksi geleneksel girişimcilik perspektifini tanımlamak için kullanılmıştır. Planlı yaklaşım modelinde, girişimci önceden belirlenmiş bir hedefe karar verir ve daha sonra bu hedefe ulaşmak için araçlar arasında seçim yapar. Bu araştırma, Karabük'te bulunan girişimcilerin girişimcilik davranışında düzenleyici odak teorisi ile planlı ve doğaçlama karar alma süreçleri arasındaki ilişki araştırılmak üzere yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Karabük ilinde bulunan 156 girişimci ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yapısal eşitlik modeli kullanılarak düzenleyici odak teorisinin planlı yaklaşım ve doğaçlama yaklaşımı arasında ki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is defined as establishing a business today. In order to take advantage of a discovered business opportunity, it is within the scope of the definition of entrepreneurship that people start a business from scratch, buy a transfer or become a partner. Regulatory focus theory refers to a process in which individuals seek ways to adapt themselves to appropriate goals and standards. Effectuation approach and causation approach are two subjects that are rarely studied in Turkey. Therefore, it is obvious that this is a study conducted to contribute to this field. The first conceptual model of the effectuation approach developed for market and venture creation was designed by Sarasvathy (2001). The effectuation approach, by understanding what the entrepreneur's irreversible losses might be, sees them as some effects that can be achieved by combinations of the entrepreneur's available and controllable tools.The causation approach was used by Sarasvathy to describe the traditional entrepreneurial perspective as opposed to the effectuation approach. In the casuation approach model, the individual entrepreneur decides on a predetermined goal and then chooses between means to achieve that goal. This research was conducted to investigate the relationship between the regulatory focus theory and casuation and effectuation decision-making processes in the entrepreneurial behavior of entrepreneurs in Karabük.For this purpose, a survey was conducted with 156 entrepreneurs in Karabük. In the research, the relationship between the causation approach and the effectuation approach of the regulatory focus theory was examined by using the structural equation model.