Queer home-making in time(s) of trouble: Spatial and semantic reconfigurations of home in Istanbul
Kriz zamanlarında kuir ev kurma: İstanbul'da evin mekânsal ve anlamsal yeniden kuruluşu
  1. Tez No: 955619
  2. Yazar: ÖMER MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günlük yaşamımızı kuşatan pek çok ekonomik, sosyal ve politik krizlerle çevriliyiz. Bu krizler, tek bir alanda yoğunlaşmak yerine iç içe geçen, birbirini besleyen katmanlar hâlinde ortaya çıkıyor. Siyasal düzlemde dünya genelinde gerileyen demokrasi otoriter ve faşist eğilimleri gün yüzüne çıkarırken, kamusal tartışma alanını daraltarak, yurttaşların hak taleplerini kriminalize ediyor ve ifade özgürlüğünü zayıflatıyor. Ekonomik katmanda küresel finans sisteminin dalgalanmaları, derinleşen gelir eşitsizliği ve kırılgan iş piyasaları barınma krizini, yoksullaşmayı ve mekânsal ayrışmayı tetikliyor. Toplumsal-kültürel düzeyde ise siyasal düzlemde artan gerici politikaların da etkisiyle milliyetçi, cinsiyetçi ve LGBTQ+ karşıtı söylemler vuku buluyor ve özellikle LGBTQ+lar ve mülteciler gibi marjinalleştirilen grupların kamusal alandaki varoluşu daha kırılgan hâle geliyor. Nefret suçları, ayrımcı politikalar ve temsil eksikliği gündelik yaşamın bir parçası haline geliyor. Bu katmanların birleşmesiyle oluşan çoklu kriz ortamları, hem siyasal kararları hem de ekonomik dengeleri baskı altına alarak belirsizlik hissini pekiştiriyor. Böylece kuir bedenler aynı anda siyasi baskı, ekonomik güvencesizlik ve toplumsal dışlanma gibi birbirini besleyen çoklu gerilimlere maruz kalıyor ve bu durum güvenlik, aidiyet ve gelecek tahayyüllerini sürekli müzakere etmeyi zorunlu hale getiriyor. Bu araştırma, bahsi geçen çok katmanlı sosyal, politik ve ekonomik krizler ekseninde time(s) of trouble olarak kavramsallaştırılarak, kuir göçebelerin ev ve ev kurma (home/home-making) deneyimlerini hem anlamsal hem de mekânsal düzeyde incelemeyi amaçlıyor. İstanbul örneğinde şekillenen bu çalışma, kuir kuram, beden politikaları ve kent çalışmaları kesişiminde yer almakta, ev kavramının sabit bir mekân değil; yönelimsellik, aidiyet, direniş ve geçicilikle örülü bir ilişkisellik olarak yeniden kurulduğunu öne sürüyor. Araştırmanın temel soruları yazarın hem kişisel aidiyet arayışı hem de farklı kuir göçmenlerle kurduğu ilişkiler üzerinden şekillenmiş, göçten çok daha fazlasını ifade eden“ev”kavramını odağına alıyor. Ev, yalnızca fiziksel bir barınak değil; aynı zamanda kimliğin kurulma, parçalanma ve yeniden inşa edilme sürecinde merkezi bir rol oynayan, derin anlamlarla yüklü bir kavram olarak ele alınıyor.
Özet (Çeviri)
Economic, social, and political crises are increasingly surrounding us, permeating everyday life through overlapping and mutually reinforcing layers. On the political level, the global retreat of democracy has given rise to authoritarian and fascist tendencies, narrowing the space for public debate, criminalizing citizens' demands for rights, and weakening freedom of expression. Economically, the volatility of global financial systems, deepening income inequality, and increasingly fragile labor markets have intensified housing crises, poverty, and spatial segregation. On the socio-cultural level, regressive political trends have fueled nationalist, sexist, and anti-LGBTQ+ discourses, rendering the public presence of marginalized groups, particularly LGBTQ+ individuals and refugees, more vulnerable. Hate crimes, discriminatory policies, and a lack of representation have become normalized aspects of daily life. The convergence of these interrelated layers of crisis creates a climate of uncertainty that places political decisions and economic stability under constant pressure. As a result, the modern individual finds themselves simultaneously exposed to political repression, economic precarity, and social exclusion forces that continually reinforce one another. This complex terrain compels individuals to constantly renegotiate their sense of security, belonging, and imagined futures. At this junction, this thesis examines the home and home-making experiences of queer nomads within the context of a time(s) of trouble shaped by the interplay of social, political, and economic crises in Istanbul, both semantically and spatially. While existing literature typically limits migration studies to the heterosexual family norm and queer space to identity politics in Western metropolises, it fails to provide a comprehensive framework for understanding how queer bodies redefine home during times of crisis. This thesis addresses this gap by bridging queer theory, body politics, and urban studies in an interdisciplinary approach.