Kırgızistan ve Türkiye'nin lise tarih müfredatları bakımından karşılaştırılması ile ortak tarih bilincinin geliştirilmesi yönünde öneriler
Compare between in Turkey and Kyrgyzistan's history curriculum in high schools and suggestions to consist of common history consciousness
- Tez No: 577028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLATALI ALIMBEKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırma, lise tarih ders kitaplarının yöntem ve içeriklerinin nasıl ele alındığının, problemli kısımlarının olup olmadığını saptamaya yönelik olarak yapılmıstır. Günümüzde ders kitapları üzerine söylenenlerin, mevcut ders kitaplarına ne sekilde yansıdığı öğrenilmeye çalısılmıstır. Tarama modeli çerçevesinde kaynak taraması ve içerik analizi teknikleri kullanılmıstır. Ayrıca öğretmenlerin ders kitaplarına yönelik düsünceleri mülakat çalısması yapılarak alınmıstır. Üzerinde çalısılan ders kitaplarının yöntem ve içeriklerini inceleme sonucunda ortaya çıkarılan bulgular, konuya uygun baslıklar altında açıklanmıstır. Yine aynı dönemlerde Talim Terbiyenin önerdiği kitapların bazıları da konuya uygun olarak incelenerek karsılastırmalar yapılmıstır. Yapılan incelemeler sonucu; lise tarih ders kitaplarının yöntem ve içeriklerinde birçok sorunla karsılasılmıstır. Dünya genelinde olduğu gibi Kırgızistan ve Türkiye'de de tarih ders kitaplarının nasıl daha iyi olacağı konusu üzerine birçok çalısma yapılmakta ve hala devam etmektedir. Ancak lise tarih ders kitaplarına baktığımızda bu çalısmaların halen yansımadığı, lise tarih müfredatının da aynen devam ettiği görülmektedir. Kitaplarda göze çarpan değisiklikler; hükümet politikalarına göre bazı konuların çıkarılıp, bazılarının eklenmesi, kitapların biraz daha renklendirilmesi, haritaların, resimlerin ve çesitli soruların yer alması olmustur. Ancak bunların hiçbiri ne tarihin amacına ne de tarih dersine uygun olarak verilmistir. Mülakat çalınmasında da, mülakata katılan öğretmenlerin tarih ders kitaplarına yönelik görüsleri, ders kitapları inceleme sonucu ortaya çıkan bulgularla aynı paralelde olduğu görülmektedir. Tarih ders kitaplarının istenilen düzeyde olmadığı ve öğrencilerin bu dersi aldıktan sonra Türk dünyasını yeterince tanıyamadıkları müsahede edilmektedir. Tarih programlarının yeniden düzenlenmesi, ders kitapları yazarlarının bu isi bilen bir kesimden olması ve tarih ders kitaplarının tarih disiplinine özgü olarak yapılandırılması gerekir. Bütün bunların yapılması, öncelikle ortak bir tarih suuru olusturulmasının önemini kavramıs tarihçilerin çalısmalarına bağlıdır. Bu öğrencilerin ortak tarih düsüncesinin gelisimi açısından hayati bir öneme sahiptir
Özet (Çeviri)
This research was oriented to determining how the method and content of high school history books are handled and if they have problematic parts. Nowadays, people try to find out how the reflections of rumors about the school books have affected the existing school books. Resource scanning and content analysis method were used within the framework of scanning model. Furthermore, teacher's opinions about school books were taken via interviews. The findings subtracted from examining the methods and contents of school books studied on were explained with the titles in accordance with the subject. In the same terms, some books recommended by Training and Education were examined according to subject and the comparisons were made. As a result of these examinations, lots of problems were encountered in the methods and contents of high school history books. Many studies were made on how the history school books will be better both in Turkey and Worldwide, and these studies still continues. However, when we analyze the high school history books, we see that these studies have not reflected yet and high school history curriculum is still the same. The striking changes in the books were omissions and additions of some subjects according to government policies, enlivening some books more and placing maps, pictures and various questions. In the interviews, the existing findings are seen to be parallel to the opinions of the history teachers attending to the interviews. That the history books are not at the desired level and one of the significant reasons why the students do no like this lesson are because of contents of the lessons and the methods followed. It is essential to reorganize the history programs and that the authors of history books are competent and structuring history lesson books according to history discipline. That accomplishing all these is very important for development of the student's history thinking is one of existing results.