Кыргызстанда тике салыктардын өнүгүшү
Kırgızistanda dolaysız vergilerin gelişimi
- Tez No: 577064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURUSBEK ASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Piyasa ekonomisi koşullarında vergi devletin bütçesine gelir toplamada önemli usul haline gelmekte. Devletin bütün faaliyetlerini gerçekleştirmede finansal önemli kaynak olarak ve devletin çalışmalarını sürdürebilmede iktisadi enstrüman olarak vergi kabul edilir. Verginin birbiriyle ilişkili ve biri diğerine bağlı olan iki önemli fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonlar mali ve istikrar sağlayıcı. Devlet olumsuz olayların pazarı etkilediği durumlarda istikrar sağlayıcı araç olarak vergi politikasını kullanır. Dolaysız vergilerin önemi büyüktür. Çünkü dolaysız vergilerin oranlarındaki değişiklik ve bu vergileri toplama yollarındaki değişiklik faaliyet gösteren şirketlerin işlerine hızlı etkisini gösterir. Bütün şirketlerin verimli çalışması vergi sisteminin doğru olmasına bağlıdır. Vergilemede kolaylıkları sağlama şirket sayısının artması, kayıt dışı ekonomi azalması ve yeni yatırımları gelmesi beklenir. Bu çalışmada vergi fonksiyonları ve prensipleri geniş şekilde açıklanır. Kırgızistanda dolaysız vergilerden gelen gelirin dinamiği ve yapısının analizi yapılır. Dolaysız vergileri geliştirmede dikkat edilmesi gereken önemli meselelere değinilir.
Özet (Çeviri)
In terms of market economy tax is the main means of gathering income into state's budget. Taxes are considered as the main financial sources in accomplishment of state's all activities and as economic tool in realization of the state's priorities. Taxes have two functions which are related to each other and dependent on each other. They are fiscal and equalization tax or stabilization. The state uses tax policy to stabilize influence of negative events to the market. Direct tax is very important, because any changes in manipulating direct taxes with rates and changes in tax gathering mechanism has fast influence in firms' activities. A company's productive activity depends on how well the taxation system is thought-out. Providing easiness's in tax can increase productiveness, decrease shady economies and attract new investments. Taxation functions and principles are broadly explained in this dissertation work. Also there is analysis of dynamic and structure of income from direct tax in Kyrgyzstan. Important matters which need to be paid attention to in developing direct taxes are considered.