İnmeli hastalarda gövde kas kuvveti ve kavrama kuvveti ile temel günlük yaşam aktiviteleri ve enstrümental günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between trunk muscle strength and hand grip strength with basic activity of daily living and instrumental activity of daily living in stroke patients
- Tez No: 577093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, inme (serebrevasküler olay, SVO) geçirmiş hastalarda, temel ve Enstrümental günlük yaşam aktiviteleriyle, gövde kas kuvveti ve el kavrama kuvveti arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmada, ortalama yaşları 52.1 + 12.2 olan 28 Inme hastası (23 erkek, 5 kadın) bulunmaktadır. Bütün katılımcıları değerlendirmek amacıyla 4 farklı ölçüm yapıldı. Ilk olarak, kuvvet ölçen bir el dinamometresi ile gövde kas kuvveti ölçüldü. Ikincil olarak, el kavrama kuvveti, bir el dinamometresi ile ölçüldü. Son olarak, temel günlük yaşam aktiviteleri fonksiyonel bağımsız ölçekle, enstrümental günlük yaşam aktiviteleri ise Lawton skalası ile değerlendirildi. Bulgular ışığında, gövde kas kuvveti ve fonksiyon bağımsız ölçek arasında önemli farklılık bulunmadı. Ek olarak, gövde kas kuvveti ile Lawton'un enstrümental günlük yaşam aktivite indeksi arasında önemli bir fark bulunmadı (p>0.05). Ayrıca, el kavrama kuvveti, fonksiyon bağımsız ölçek ve Lawton'un Enstrümental günlük yaşam aktivite indeksi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between Trunk muscle strength and hand grip strength with Basic activity of daily living and Instrumental activity of daily living in stroke patients. Twenty-eight stroke patients (23 males, 5 females) with an average age of 52.1 ± 12.2 were included in this study. We used four outcome measures to evaluate all patients in this study. Firstly, we measured trunk muscle strength by a power track hand held dynamometer. Secondly we measured handgrip strength by a hand dynamometer. Finally, we measured basic activity of daily living by function independent measurement and we measured instrumental activity of daily living by Lawton's Scale. Regarding to study findings, there wasn't any significant difference found between trunk muscle strength and function independent measurement, in addition to there wasn't any statically significant found between trunk muscle strength and Lawton's instrumental activity of daily living with p>0,05. On the other hand, we evaluated hand grip strength and function independent measurement, and Lawton's instrumental activity of daily living.